Zgodnie z danymi zgromadzonymi przez portal EV Sales, najlepiej sprzedającym się samochodem elektrycznym w Europie od początku roku jest Tesla Model 3. Z kolei w październiku zdecydowanym liderem było Renault Zoe – ale Tesli raczej już nie dogoni. Najchętniej kupowana hybryda plug-in to Mitsubishi Outlander PHEV.

Sprzedaż samochodów elektrycznych i hybryd plug-in w Europie [styczeń-październik 2019]

Najchętniej kupowane samochody elektryczne od początku roku do końca października to:

 1. Tesla Model 3 – 65 682 egzemplarze,
 2. Renault Zoe – 38 142 egzemplarze,
 3. Nissan Leaf – 27 573 egzemplarze.
 4. BMW i3,
 5. VW e-Golf,
 6. Hyundai Kona Electric,
 7. Audi e-tron,
 8. Jaguar I-Pace,
 9. Kia e-Niro,
 10. Smart EQ Fortwo (źródło).

Gdyby ranking uzupełnić o hybrydy plug-in, Mitsubishi Outlander PHEV znalazłby się między Renault Zoe a Nissanem Leafem. Następna hybryda ładowana z gniazdka pojawia się dopiero po Audi e-tron i jest to Mini Countryman.

Wyniki sprzedaży samochodów elektrycznych tylko w październiku 2019

W październiku – jak zwykle na początku kwartału – przygasły dostawy Tesli, dlatego ranking dla miesiąca jest zgoła odmienny:

 1. Renault Zoe – 3 440 egzemplarzy,
 2. Nissan Leaf – 3 028 egzemplarzy,
 3. VW e-Golf – 2 908 egzemplarzy,
 4. BMW i3,
 5. Tesla Model 3.

Na otwarciu czwartego kwartału Tesla Model 3 wyprzedziła o zaledwie 66 egzemplarzy Audi e-tron, które dojechało tuż za pierwszą piątką. Świetnie wypadł Volkswagen e-Golf, ale warto dodać, że model ten potaniał oraz trafia do kolejnych carsharingów na terenie Niemiec.

Nissan Leaf zanotował spadek o 37 procent rok do roku

Bardzo słabo prezentuje się Kia e-Niro, która sprzedała się w mniejszej liczbie egzemplarzy niż o klasę większy i dwa razy droższy Jaguar I-Pace. Wygląda na to, że Kia po prostu nie chce sprzedawać swojego elektryka, który mógłby być hitem na rynku.

Nota od redakcji www.elektrowoz.pl: przedstawione powyżej dane należy uznać za niepełne, pochodzące wyłącznie z najbardziej rozwiniętych rynków europejskich, które regularnie – a nawet w czasie rzeczywistym! – udostępniają informacje na temat liczby rejestracji samochodów w kraju. Jednak brak Polski w zestawieniu raczej nie wpływa znacząco na wyniki.

Zdjęcie otwierające: gigantyczny napis „TESLA” ułożony ze 113 samochodów z okazji pierwszej masowej dostawy aut do Korei Południowej (c) Tesla Owners South Korea / Twitter

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 2 głosów Średnia: 5]