Tesla podała swoje wyniki finansowe za czwarty kwartał 2018 roku. Firma po raz kolejny przyniosła zysk (139 milionów dolarów), ma w tej chwili na kontach 3,7 miliarda dolarów. W 2019 roku producent chce dostarczyć 360-400 tysięcy samochodów, w tym głównie Modeli 3 – ale zapowiada jednocześnie, że pierwszy kwartał 2019 będzie słaby ze względu na koszty restrukturyzacji.

Bankructwo Tesli? Na razie się nie zanosi

Raport finansowy Tesli za ostatni kwartał 2018 roku mówi o dobrych wynikach, ale ostrzega równocześnie przed gorszym pierwszym kwartałem 2019 roku. Mimo to firma z optymizmem patrzy w przyszłość i spodziewa się dobrych wyników w kolejnych kwartałach.

Tesla pochwaliła się, że w Gigafactory 1 udało jej się osiągnąć chwilowy poziom produkcji Tesla Model 3 na poziomie 1 000 samochodów na dobę (7 000 tygodniowo), ale wdrożenie takiego tempa na stałe ma się udać dopiero do końca 2019 roku. Razem z Gigafactory 3 w Szanghaju (Chiny) firma chce wywarzać 10 tysięcy Tesli 3 tygodniowo.

> Były prezes Nissana oskarża: Moje aresztowanie „to spisek i zdrada” menedżerów Nissana [Nikkei]

W raporcie poinformowano, że niemal 60 procent osób wybierających Tesla Model 3 rezygnuje z auta, które nie należało do klasy premium. Jednocześnie zaledwie 4 procent klientów porzuca Model S dla Modelu 3 – nie ma więc ryzyka, że tańsze auto obniża sprzedaż droższego.

Inne liczby? Tesla dostarczyła do klientów 27 607 Modeli S i X w IV kwartale 2018 roku oraz 99 475 przez cały rok 2018. Ciekawostką jest fakt, że w ostatnim kwartale 2018 roku w Stanach Zjednoczonych sprzedano więcej samochodów elektrycznych niż hybryd (HEV). Po raz pierwszy w historii.

> SZWECJA rozważała wprowadzenie zakazu sprzedaży Tesli

W tym roku firma chce wprowadzić na rynek trzecią generację (V3) Superchargerów, które pozwolą na szybsze ładowanie aut producenta. Tesla spodziewa się, że będą one nie tylko bardziej przyjazne dla klientów, ale też obniżą wydatki przedsiębiorstwa – cokolwiek miałoby to znaczyć. Rozpoczęto również przygotowania do produkcji Modelu Y, która na masową skalę ma ruszyć w 2020 roku.

Dodatkowe informacje: raport finansowy Tesli

Na zdjęciu: „polska flaga”, czyli biała i czerwona Tesla obok siebie w salonie w Berlinie; zdjęcie od Czytelnika (c) Adam M.

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 1 głosów Średnia: 5]