Polska fabryka Toyoty w Wałbrzychu od 2021 roku będzie produkować drugą przekładnię e-CVT i jeden z silników elektrycznych do napędów hybrydowych. Od 2018 roku z zakładów wyjeżdżają już przekładnie przeznaczone do współpracy z silnikami spalinowymi o pojemności 1,8 litra.

Nowa inwestycja Toyoty w Polsce

W pierwszej połowie 2019 roku sprzedaż samochodów hybrydowych Toyoty w Europie wzrosła i osiągnęła 52 procent całego wolumenu oferowanych aut. Dlatego firma zadecydowała o lokalnej produkcji większej liczby komponentów: za 300 milionów złotych (70 milionów euro) wałbrzyska fabryka Toyoty zostanie zmodernizowana, by mogła dodatkowo wytwarzać jeden z silników elektrycznych stosowanych w napędzie hybrydowym oraz drugą przekładnię bezstopniową (e-CVT, źródło).

> Elon Musk: Polska? Będą centra serwisowe i więcej Superchargerów JESZCZE W TYM ROKU!

W tej chwili w Wałbrzychu powstaje przekładnia e-CVT stosowana w parze z silnikiem spalinowym o pojemności 1,8 litra. Zakłady posiadają obecnie moce przerobowe wynoszące 175 tysięcy e-CVT  rocznie, a oprócz nich są w stanie wytwarzać 285 tysięcy silników o pojemności 1,0 litra i 633 tysiące przekładni półautomatycznych. Można się domyślać, że druga przekładnia e-CVT to produkt przeznaczony do współpracy z silnikami 1,5 litra i stosowany na przykład w Toyocie Yaris Hybrid.

Oprócz zakładów w Wałbrzychu Toyota posiada również fabrykę w Jelczu-Laskowicach. Od września 2019 roku będzie tam produkowany silnik benzynowy o pojemności 2,0 litra, a od wiosny 2020 roku – silnik o pojemności 1,5 litra. Polskie zakłady orientowane są zatem na technologię spalinową. Firma mówi o wielkiej światowej ekspansji dotyczącej aut czysto elektrycznych, ale obecnie nie słychać, by chciała je rozwijać w Polsce – producent dogaduje się natomiast z chińskimi producentami ogniw (CATL, BYD) oraz samochodów (BYD).

Nowe projekty samochodów czysto elektrycznych, które Toyota planuje wytwarzać w najbliższych latach (c) Toyota

Zdjęcie otwierające: premier Mateusz Morawiecki na prezentacji (c) Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych, Toyota

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 1 głosów Średnia: 5]