Portal TeslaMag twierdzi, że niemiecka fabryka Tesli, Giga Berlin, rozpoczęła produkcję Tesli Model Y RWD z baterią litowo-żelazowo-fosforanową zbudowaną w oparciu o ogniwa prostopadłościenne BYD. Dotychczas powstawały tam wyłącznie warianty z ogniwami 2170 i napędem na obie osie. Wersja RWD, którą sprzedawano w Europie, była produkowana w Giga Shanghai i korzystała z ogniw LFP dostarczanych przez CATL. O kooperacji BYD-Tesla słychać było od lat, jednak dotychczas nic jej nie potwierdzało, nie licząc wzmianki Muska o „dobrych stosunkach” obu firm.

Tesla Model Y RWD z Giga Berlin = bateria BYD?

Zacznijmy od drobnego wprowadzenia: jeden z naszych Czytelników twierdził, że eksperymenty z ogniwami BYD zaczęły się w Gruenheide (Niemcy) już we wrześniu 2022 roku. Inny na przełomie 2022/23 zdradził nam, że nadal są „problemy z jakością”, ale wiedza ta ponoć pochodziła z chińskiego oddziału Tesli a w Niemczech była tylko podawana do wiadomości. Nie byliśmy w stanie zweryfikować żadnej z powyższych informacji.

W dodatku „insider news” podawane przez TeslaMag nie zawsze się sprawdzają.

To powiedziawszy: Tesla w tym tygodniu zaczęła ponoć w Giga Berlin produkcję Modelu Y RWD z baterią litowo-żelazowo-fosforanową opartą na ogniwach BYD (źródło). Auto wykorzystuje już rzekomo dwa odlewy (tył plus nowość: przód), więc bateria jest strukturalna, podtrzymuje szkielet samochodu. Zgodnie ze zgłoszeniem homologacyjnym z sierpnia 2022 roku, auto oznaczone jako Y7CR ma mieć baterię o pojemności 55 kWh oraz 440 jedn. WLTP zasięgu. Obecny wariant oferuje 455 jedn. zasięgu na felgach 19-calowych i 430 jednostek na 20-calowych.

Tesla Model Y z baterią BYD ma mieć 440 jedn. zasięgu WLTP (ilustracja spreparowana)

Sama bateria ma przyjeżdżać w całości z Chin, jest wytwarzana przez BYD. Jeśli informacja się potwierdzi, BYD dołączy do dość elitarnego grona dostawców ogniw dla Tesli, w którym dziś są Panasonic, CATL i LG En Sol. Z innych informacji wynika ponadto, że w Giga Berlin pracują już trzy Wielkie Maszyny Odlewnicze produkujące tyły crossovera, jedna wytwarzająca przody oraz dwie kolejne są przygotowywane do uruchomienia.

Ocena artykułu
Ocena Czytelników
[Suma: 6 głosów Średnia: 3.7]
Nie przegap nowych treści, KLIKNIJ i OBSERWUJ Elektrowoz.pl w Google News. Mogą Cię też zainteresować poniższe reklamy: