Zgodnie z danymi zebranymi przez IBRM Samar, w 2018 roku do Polski sprowadzono 1,003 miliona samochodów używanych, czyli o 7,1 procent więcej niż w 2017 roku. W tym samym okresie w naszym kraju kupiono 0,532 miliona samochodów nowych – o 9,4 procent więcej niż rok wcześniej. Wynik sprzedaży samochodów elektrycznych zamknie się prawdopodobnie liczbą około 550-600 sztuk.

Wyniki sprzedaży samochodów w Polsce: auta nowe (ACEA) i używane (Samar)

Zanim przejdziemy do meritum, jedno słowo wstępu: prezentowane dane dotyczą samochodów z wszystkimi rodzajami napędu i pochodzą z raportu Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów (ACEA) oraz IBRM Samar. Dokładna liczba kupionych w Polsce samochodów elektrycznych będzie znana w lutym 2019 roku.

> Autostradowy test zasięgu Tesla Model 3 Dual Motor / Long Range AWD [WIDEO]

Polska po raz piąty z rzędu kupiła więcej samochodów nowych niż rok wcześniej. Oprócz tego wzrost sprzedaży aut zanotowano też m.in. w Belgii, Bułgarii, Francji, Grecji, na Węgrzech, w Holandii, Portugalii, Rumunii czy Hiszpanii. Tymczasem w krajach, które generują ponad połowę sprzedaży w segmencie samochodów – są to Niemcy, Włochy i Wielka Brytania – zanotowano spadki (źródło).

Z raportu IBRM Samar wynika z kolei, że z aut używanych najchętniej kupujemy diesle, które w 2018 roku stanowiły aż 43,8 procent wszystkich samochodów. Ich średnia wieku to 10 lat i 8 miesięcy podczas gdy dla samochodów benzynowych średnia wieku to 13 lat (źródło). Dla całego rynku średnia wieku sprowadzonego do Polski samochodu używanego to 11 lat i 10 miesięcy, czyli Polacy preferują samochody, za które mogą zapłacić od 13 do 24 tysięcy złotych. Najpopularniejsze modele to Audi A4, Volkswagen Golf i Opel Astra.

> Aktualne ceny samochodów elektrycznych w Polsce BEZ AKCYZY [styczeń 2019]

A co z samochodami elektrycznymi?

Nie ma jeszcze danych ACEA dla całego roku, wiadomo natomiast, że w pierwszych trzech kwartałach 2018 Polacy kupili 411 elektryków. Czyli rok powinien się zamknąć liczbą około 550-600 aut – co jest mizernym wynikiem na tle ponad 0,5 miliona sprzedanych w Polsce aut nowych.

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 1 głosów Średnia: 5]