Główny szef Volvo ds. technologii wyznał, że to Tesla zainspirowała ich do zastosowania większej baterii w Volvo XC40 Recharge. Pierwotnie planowano wykorzystać mniej niż 70 kWh, ostatecznie jednak zdecydowano się na akumulatory mieszczące 78 kWh energii, z czego 75 kWh to pojemność użyteczna.

Większe baterie w Volvo XC40 Recharge dzięki Tesli Model 3

Wspomniany główny inżynier Volvo, Henrik Green, ujawnił, że pierwotnie wydawało im się, że dysponują dobrym stosunkiem możliwości do ceny (kosztu do rozmiaru). Wtedy na rynku pojawiła się Tesla Model 3 Long Range z pakietem o całkowitej pojemności 80,5 kWh. Uznano, że kalifornijski producent może mieć rację i że Volvo „musi odpowiedzieć”.

W oficjalnie zaprezentowanym Volvo XC40 Recharge pojemność baterii to 75 kWh. Mniej więcej tyle samo, ile początkowo powinno być w Modelu 3 – dziś Tesla informuje raczej o 74 kWh:

Jak mówi Green w rozmowie z Automotive News, pojemność zwiększono trzy lata temu przez dodanie modułów z ogniwami do baterii. Podniosło to nieco cenę samochodu, ale pozwoliło też na osiągnięcie większych zasięgów, dzięki czemu elektryczne Volvo XC40 „znajduje się w rejonach [Modelu 3]” (źródło).

Czy ostatnie twierdzenie jest prawdziwe, nie wiadomo. W tej chwili Volvo obiecuje, że realny zasięg samochodu wyniesie „ponad 320 kilometrów”, a zasięg WLTP „ponad 400 km”. Przy zbliżonych pojemnościach baterii Tesla Model 3 znajduje się w okolicy raczej 500 kilometrów:

> Tesla Model 3 teraz z zasięgiem 400+, 500 i 500+ kilometrów w zależności od wersji

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 2 głosów Średnia: 5]