Fascynujące informacje zebrane przez Auto Motor und Sport oraz portal Focus. Okazuje się, że Herbert Diess, prezes koncernu Volkswagena i, do niedawna, marki Volkswagen, planował iść śladem Tesli, tj. skupić się wyłącznie na samochodach elektrycznych. Chciał wycofać ze sprzedaży spalinowego Volkswagena Passata, by zastąpić go elektrycznym ID. Vizzion. Decyzję zablokowali dealerzy.

Silniki spalinowe mają żyć długo i szczęśliwie

Jedynym powodem, dla którego VW Passat wypadłby z oferty, jest rodzaj zastosowanego w nim napędu: silnik spalinowy. Oczywiście producent miał w zanadrzu alternatywę, zbliżony model zbudowany na platformie MEB – VW ID. Vizzion (zdjęcia poniżej). Decyzja ta nie spodobała się dealerom, którzy argumentowali, że modele elektryczne będą zbyt drogie, szczególnie dla klientów flotowych (źródło).

Diess musiał się poddać, Volkswagen Passat i Touareg zostają na rynku – ten ostatni co najmniej do roku 2027. Wszystko dlatego, że firma na nich zarabia, Touareg V8 TDI to aż 25 tysięcy euro (~112 tys. złotych) zysku dla producenta.

> Tesla Model Y z Giga Berlin to „rewolucja w projektowaniu nadwozi”. Mniejsza Tesla-hatchback powstanie w Niemczech?

Okazuje się, że niektórzy menedżerowie Volkswagena, dział sprzedaży i dealerzy stanowczo sprzeciwiają się zbyt mocnemu skupieniu na modelach elektrycznych. Silniki spalinowe mają zostać w ofercie tak długo, jak to tylko możliwe. Dlatego VW Up nadal dostępny jest w wariancie spalinowym, by przyciągać do salonów klientów zainteresowanych możliwie najniższą ceną.

Diess chciał, żeby w sprzedaży był tylko elektryczny VW e-Up.

Efekt? Herberta Diessa z końcem czerwca 2020 roku usunięto z roli prezesa marki Volkswagen, pozostawiono go „tylko” na stanowisku prezesa koncernu. Od tego czasu podlegający mu szefowie marek coraz częściej deklarują kurs kolizyjny z jego wizją. Na przykład prezes Audi, Markus Duesmann, oznajmił właśnie, że firma planuje poważne inwestycje w silniki spalinowe:

> Audi będzie inwestować w silniki spalinowe. „Daleko im do śmierci”

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 4 głosów Średnia: 3.5]