Menedżer marki Volkswagen, Herbert Diess, twierdzi, że niemieckie koncerny motoryzacyjne nie spadną z pozycji liderów w dającej się przewidzieć przyszłości. Volkswagen ma ponoć sposób na Teslę – to nowa platforma MEB, dzięki której niemiecki producent wygra z Amerykanami, gdy trzeba będzie produkować dużo aut elektrycznych.

Volkswagen vs Tesla – kto wygra?

W ostatnich tygodniach Volkswagen wyjątkowo często mówi o tym, że Tesla jest nieistotna, a koncern ma mnóstwo sposobów zwycięstwo. Najwyraźniej akcjonariusze zaczynają się niepokoić i zadają niewygodne pytania, które później rezonują na niższych szczeblach firmy.

> Prezes Volkswagena: Tesla sprzedała 80 tysięcy samochodów, O CZYM MY MÓWIMY?! [YouTube]

Tym razem wypowiedział się Herbert Diess, brand manager – osoba odpowiedzialna za wizerunek marki – Volkswagena. Twierdzi on, że przewagą koncernu jest nowa platforma MEB. Platforma MEB, przypomnijmy, to następczyni platformy MQB i baza zoptymalizowana do produkcji samochodów elektrycznych. Dzięki niej baterie w elektrycznych autach Volkswagena mogą być ulokowane na płasko w podłodze i nie trzeba ich wciskać w każdy dostępny zakamarek (patrz zdjęcie w artykule Volkswagen chce mieć w Chinach 40 (!) modeli samochodów elektrycznych do 2025 roku).

Dzięki platformie MEB Volkswagen ma zyskać przewagę nad Teslą, gdy dojdzie do masowej produkcji samochodów elektrycznych. I, należy to podkreślić, Tesla nie powinna bagatelizować takiego przeciwnika. Zunifikowana platforma MQB dała bowiem Volkswagenowi realne korzyści w całym portfolio dwunastu marek.

VW I.D. Crozz – elektryczny crossover Volkswagena zbudowany na platformie MEB (c) Autogefuehl

Ekspert: Martwcie się Chinami, nie Teslą!

Cytowany przez Handelsblatt profesor od motoryzacji na Uniwersytecie Duisburg-Essen twierdzi z kolei, że Tesla wcale nie jest największym zagrożeniem. Duże koncerny motoryzacyjne powinny bać się raczej Chin, które szybko wprowadzają zmiany i zaczynają wyznaczać standardy w branży. Gdy Europa ciągle dyskutuje o przyszłości motoryzacji, Chińczycy już ją jasno nakreślili.

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 0 głosów Średnia: 0]