Volkswagen zapowiedział, że w ciągu następnych 7 lat zainwestuje ponad 10 miliardów euro – równowartość ponad 42 miliardów złotych – w rozwój samochodów elektrycznych w Chinach. Niemiecki producent będzie je produkował wraz z lokalnymi producentami.

Elektryczne VW w Chinach

Według relacji Bloomberga, Volkswagen zapowiedział rozpoczęcie pracy nad elektrykiem z AJAG (Anhui Jianghuai Automobile Group), żeby wprowadzić do sprzedaży zelektryfikowany model najpóźniej w II połowie 2018 roku. Skądinąd wiadomo też, że koncern intensywnie współpracuje z inną chińską firmą, Jianghuai Auto, żeby pod marką Seat sprzedawać mały samochód elektryczny.

BMW iX3 … BMW iX5 … BMW iX7 – BMW ma zarejestrowane już wszystkie nazwy od „iX1” do „iX9”

Do 2020 roku Volkswagen planuje sprzedać na chińskim rynku 400 tysięcy sztuk samochodów elektrycznych i hybryd plug-in. Do 2025 roku – 1,5 miliona egzemplarzy. Ma to kosztować ponad 10 miliardów euro i zaowocować aż czterdziestoma nowymi modelami do 2025 roku. Pierwsza piętnastka powstanie na platformie MQB, którą zaprojektowano z myślą o autach spalinowych, dlatego będzie wymuszała na projektantach rozsądek:

Baterie elektrycznego VW Golfa (VW e-Golfa) zostały wciśnięte w każdy możliwy zakamarek starej „spalinowej” platformy MQB (c) Volkswagen

Kolejne samochody mają powstawać już na nowej platformie. Co ciekawe w artykule Bloomberga nie pojawia się akronim MEB, co sugerowałoby, że samochody elektryczne Volkswagena w Chinach mogą otrzymać własną, rozwijaną lokalnie platformę.

Dlaczego Volkswagen tak mocno inwestuje w elektryfikację w Chinach? Otóż Państwo Środka wprowadziło nowe ograniczenia dotyczące emisji spalin. Cała produkcja danej firmy w 2020 roku musi mieć średnie spalanie na poziomie 5 litrów na 100 kilometrów, co oznacza normę ostrzejszą niż niż Euro 6. Czyli Volkswagen będzie mógł nadal sprzedawać VW Touarega V8 w Chinach, ale emisję takiego potwora będzie musiał zrównoważyć większą liczbą samochodów elektrycznych.

> Elektryczny VW Phaeton? Flagowa limuzyna koncernu wróci do salonów?

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 0 głosów Średnia: 0]