Nasz wschodni sąsiad robi wiele, by wypromować auta ekologiczne. Jak dowiedzieliśmy się od Tesla Club Ukraine, Ukraina właśnie zdecydowała o zniesieniu VAT-u i akcyzy na samochody elektryczne na kolejne cztery lata – do końca roku 2022. A ile kosztowałyby samochody elektryczne bez VAT-u i akcyzy w Polsce? Pomarzmy.

Ukraina bez VAT-u na samochody elektryczne

Standardowa wysokość podatku VAT na Ukrainie to 20 procent. W grudniu 2017 roku zdecydowano, że kraj tymczasowo, do końca roku 2018, ustanowi zerową stawkę VAT i akcyzy na auta elektryczne. Efekt był piorunujący: sprzedaż samochodów na prąd wzrosła kilkukrotnie w ciągu zaledwie paru tygodni!

> Ukraina zniosła VAT i do kraju przyjechało… 6x więcej elektryków

Teraz zdecydowano, że zerowa stawka podatku VAT i zerowa stawka akcyzy zostaną utrzymane na Ukrainie co najmniej do końca 2022 roku.

Ceny samochodów elektrycznych w Polsce bez VAT i akcyzy

Postanowiliśmy się rozmarzyć i sprawdzić, ile kosztowałyby samochody elektryczne w Polsce, gdyby Sejm / rząd zdecydowały się na podobny ruch. VAT wynosi dziś 23 procent, akcyza – 3,1 procent. Bez nich ceny elektryków prezentowałyby się następująco (kwoty szacunkowe):

Innymi słowy: ktoś, kto dziś przymierza się do Smarta EQ, mógłby przyglądać się większemu Renault Zoe. Dzisiejszy nabywca Zoe R110 (!) bez problemu poradziłby sobie z zakupem Niro EV z zasięgiem ~400 kilometrów. Samochody elektryczne nie zrównałyby się jeszcze ze spalinowymi odpowiednikami, ale nie byłyby już ponad dwa razy droższe.

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 11 głosów Średnia: 4.5]