Site icon SAMOCHODY ELEKTRYCZNE – www.elektrowoz.pl

Tesle i Kia e-Niro dają Amerykanom największą satysfakcję z ich posiadania [JD Power]

JD Power zbadało satysfakcję amerykańskich nabywców samochodów elektrycznych. Okazało się, że w segmencie premium najbardziej zadowoleni są posiadacze Tesli, a liderem zestawienia jest Tesla Model S. W segmencie aut masowych na pierwszej pozycji dojechała Kia e-Niro.

Najlepiej oceniane auta elektryczne

Wszystkie samochody oceniano w badaniu ankietowym, w którym suma punktów (maksymalna satysfakcja) wynosiła 1 000. Pod uwagę brano dokładność wyliczania zasięgu oraz sam zasięg pojazdu, dostępność publicznych punktów ładowania, koszty posiadania, frajdę z jazdy, możliwość ładowania w domu oraz jakość i niezawodność auta.

W segmencie premium ranking prezentował się następująco:

  1. Tesla Model S – 798 punktów,
  2. Tesla Model 3 – 790 punktów,
  3. [średnia] – 782 punkty,
  4. Tesla Model Y – 780 punktów,
  5. Tesla Model X – 758 punktów,
  6. Audi e-tron – 686 punktów,
  7. Jaguar I-Pace – 669 punktów.

W segmencie aut masowych prowadzi Kia e-Niro:

  1. Kia e-Niro – 782 punkty,
  2. Chevrolet Bolt – 745 punktów,
  3. Hyundai Kona Electric – 743 punkty,
  4. [średnia] – 730 punktów,
  5. Nissan Leaf – 712 punktów,
  6. Volkswagen e-Golf – 696 punktów.

Warto zwrócić uwagę na przedziały punktowe. Gdy zmieszamy ze sobą obie grupy, auta przystępniejsze cenowo niemal idealnie lokują się między Teslą Model X a Audi e-tronem, a większą satysfakcję niż Audi daje nawet Nissan Leaf i Volkswagen e-Golf. Wyjątkiem jest tutaj Kia e-Niro, która wypada lepiej niż Tesla Model Y.

Jednym z kluczowych czynników podczas jazdy elektrykami jest zasięg. Właściciele samochodów, nawet jeśli nie pokonują dziennie tyle, ile auto potrafi przejechać na baterii, lubią mieć poczucie, że liczby deklarowane i osiągane są ze sobą zgodne. Żeby wiedzieć, czego mogą się spodziewać.

Istotna jest też dostępność punktów ładowania. W segmencie premium Tesla dużo zyskuje dzięki własnej sieci Superchargerów, a tam, gdzie ładowanie jest łatwiejsze, satysfakcja z aut jest wyższa. Co ciekawe, kalifornijski producent wypada lepiej niż reszta konkurencji również w kwestii jakości aut – jak gdyby nabywcy Tesli byli w stanie więcej wybaczać swoim samochodom.

Ważne wreszcie są niższe koszty eksploatacji (posiadania) elektryków. Wybór auta niespalinowego często wiąże się z oczekiwaniem, że taki pojazd będzie znacznie tańszy podczas jazdy i podczas ewentualnych napraw. Nie jest natomiast istotna marka, nabywcy samochodów elektrycznych deklarują, że nie chcą przywiązywać się do jednego producenta. Ale mało kto rozważa powrót do modelu spalinowego (źródło).

Ocena artykułu
Ocena Czytelników
[Suma: 2 głosów Średnia: 5]
Nie przegap nowych treści, KLIKNIJ i OBSERWUJ Elektrowoz.pl w Google News. Mogą Cię też zainteresować poniższe reklamy:
Exit mobile version