Kevin Rooke, youtuber, skompilował dane dotyczące produkcji aut plug-in przez Teslę i BYD. Wynika z nich, że w sumarycznej sprzedaży firma Elona Muska właśnie przeskoczyła chińskiego konkurenta – i to mimo faktu, że Tesla oferuje tylko samochody czysto elektryczne (BEV), a BYD sprzedaje elektryki oraz hybrydy plug-in (PHEV).

Tesla wyprzedziła BYD. Czekamy na pokonanie znanej spalinowej marki

Do końca trzeciego kwartału 2019 roku Tesla dostarczyła na całym świecie łącznie, od momentu startu, prawie 808 tysięcy samochodów. BYD rozpoczęło produkcję mniej więcej w tym samym czasie, co Tesla. I teraz, do końca trzeciego kwartału 2019 sprzedało na całym świecie w sumie 787 tysięcy elektryków oraz hybryd plug-in.

BYD dotychczas prowadziło, ale ładowane z gniazdka hybrydy cieszą się w Chinach malejącym zainteresowaniem, a elektryki nie są w stanie zasypać powstającej dziury.

Youtuber wyciąga jeszcze jeden ciekawy wniosek. Otóż statystyki wskazują, jakoby obie firmy ze sobą konkurowały. Tymczasem obie działają w zupełnie różnych przestrzeniach: Tesla do niedawna oferowana była w Stanach Zjednoczonych i Europie, tymczasem BYD obsługiwało przede wszystkim Chiny. Skoro w obu przypadkach sprzedaż tak pnie się w górę, mamy do czynienia ze światowym trendem: rośnie zainteresowanie samochodami ładowanymi z gniazdka.

Chińska reklama elektrycznego crossovera, BYD Tang EV600 (c) BYD

Na zakończenie istotne zastrzeżenie: Rooke przedstawia statystyki w taki sposób, jak gdyby chodziło wyłącznie o „samochody elektryczne” (ang. EV). To błąd – powinien mówić o autach ładowanych z gniazdka (plug-in).

Trzeba jednak uznać jego wytłumaczenie, że przez długi czas obie kategorie wrzucano do tego samego worka, bo to prawda. Zaledwie 3-5 lat temu BMW i3 REx oraz Mitsubishi Outlander PHEV był traktowane jak auta elektryczne i niektórzy z ich właścicieli do dziś mają w dowodzie rejestracyjnym wpis „EE” zamiast „P/EE”.

> Dlaczego samochody pozytronowe są gorsze niż samochody elektryczne [felieton z roku 2090]

Całe nagranie:

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 1 głosów Średnia: 5]