Elon Musk poleciał do Chin, by oficjalnie zainaugurować działalność Tesla Gigafactory 3, pierwszej gigafabryki producenta poza Stanami Zjednoczonymi. Jednocześnie szef Tesli w tajemniczy sposób zapowiedział „start programu (projektu)” Tesli Model Y i zdradził kilka szczegółów na temat samochodu.

Musk: Tesla Model Y prawdopodobnie najbardziej pożądanym samochodem Tesli

Ogłoszenie „startu projektu/programu” odbyło się przy dużej literze „Y” oraz na tle bannera z Teslą Model Y. Oznacza to zapewne oficjalny początek prac nad linią montażową Modelu Y w Chinach. Mają na niej zostać zastosowane „zaawansowane technologie produkcyjne”, które „zostaną ujawnione w przyszłości”. Niewykluczone, że chodzi o nowe wiązki przewodów, których konstrukcja ułatwia ich automatyczne układanie:

> Tesla Model Y: gigantyczne przebiegi i 15 razy krótsze okablowanie ułatwiające automatyzację na taśmie produkcyjnej

W trakcie imprezy Musk podziękował lokalnym włodarzom za świetne tempo prac – dokładnie rok temu w tym miejscu było pole! – i zatańczył z radości:

Według szefa Tesli „zapotrzebowanie na Model Y może być wyższe niż na wszystkie inne auta Tesli razem wzięte„. Producent uważa więc, że sprawdzony zespół bateryjno-napędowy Modelu 3, solidna specyfikacja, modna sylwetka crossovera, większa liczba miejsc i rozbudowana przestrzeń bagażowa przyciągną do marki nowych klientów.

Chińska fabryka Tesli osiągnęła już wydajność 3 tysięcy samochodów na tydzień. Stało się tak po dwóch miesiącach od uruchomienia linii montażowych i po około dwóch tygodniach od oficjalnego pozwolenia na sprzedaż chińskiej Tesli Model 3 w Państwie Środka (wersja „Made in USA” uzyskała homologację wcześniej).

Dla porównania: w amerykańskiej Gigafactory produkcja Modelu 3 przebiła poziom 3 tysięcy samochodów na tydzień po niemal roku od oficjalnego startu taśm montażowych. W tym samym czasie z zakładów Volkswagena wyjeżdżało nieco ponad 400 e-Golfów na tydzień.

> Kolejna Tesla Model Y nagrana na drodze. Chrome delete i nowe felgi [wideo]

Nota od redakcji: w materiałach źródłowych pojawia się zarówno słowo „program”, jak i „projekt”. W artykule wykorzystujemy je synonimicznie.

Zdjęcie otwierające: (c) Jason Man / Twitter, nagranie tańca (c) Elon Musk / Twitter

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 2 głosów Średnia: 5]