Z Ameryki płyną nagrania Tesli Model 3, na których widać, jak samochody ratują zdrowie i życie swoich właścicieli. Pierwsze takie filmy sprawiały wrażenie sfabrykowanych, jednak z czasem okazało się, że auta nie tylko przewidują i reagują na niebezpieczne sytuacje, ale też wykonują manewry z idealną precyzją. Jak najlepsi kierowcy rajdowi.

Autopilot Tesli: profesjonalny rajdowiec w zestawie z samochodem

Jedno z nagrań to Tesla Model 3, która unika zderzenia przez hamowanie i sprytną ucieczkę w prawo. Dlaczego w prawo? Bo prawdopodobnie była świadoma, że po lewej stronie jedzie sporej wielkości ciężarówka. A dlaczego „sprytną”? Bo mimo niewielkiej przestrzeni samochód najwyraźniej nie uległ żadnemu uszkodzeniu (akcja około 0:07, a później na 0:45 widać, że auto prezentuje się normalnie):

Ucieczki z powodu zagrażających pojazdów to to, w czym Tesle błyszczą. Tutaj skok w bok i szybkie ustabilizowanie toru jazdy – człowiek w takiej sytuacji najczęściej zbyt mocno kontruje, co kończy się kolizją. Tesle odbijają akurat tyle, żeby rozwiązać problem, ale nie stworzyć dalszego zagrożenia:

Another reason why Teslas are the safest on the road from r/TeslaLounge

W najnowszej wersji oprogramowania samochód jest świadomy, że ciężarówki to duże obiekty, dlatego gdy zachodzi taka potrzeba, wyprzedzają je z zapasem:

Jedną z najbardziej zaskakujących funkcji jest umiejętność przewidywania przyszłości, czyli ostrzeganie przed wydarzeniem, do którego dopiero ma dojść. Szczególnie dobrze widać to w 12. i 21. sekundzie filmu (zawiera kompilację zdarzeń; nie na wszystkich ujęciach da się rozpoznać markę samochodu):

Za precyzyjnie manewry odpowiada Autopilot Tesli. Działa on zawsze i nieustannie przygląda się sytuacji na drodze w 360 stopniach, nawet jeśli kierowca nie włączył trybu jazdy (pół)automatycznej. Żeby skorzystać z tej technologii, nie trzeba nawet kupować pakietu Jazdy w Pełni Samodzielnej (ang. Full Self-Drive, FSD) – wystarczy dostępny w standardzie w każdej nowej Tesli pakiet Autopilota.

> Prawdopodobieństwo wypadku na Autopilocie Tesli prawie 6,5x mniejsze niż średnia dla Stanów Zjednoczonych

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 7 głosów Średnia: 5]