Dziennik Tegesspiegel podał informacje, z których wynika, że Tesla planuje zainwestować w Gigafactory 4 pod Berlinem (Niemcy) do 4 miliardów euro, czyli równowartość ponad 17 miliardów złotych. Producent chce tam wytwarzać 12,5 tysiąca samochodów miesięcznie, 150 tysięcy aut rocznie.

Fabryka Tesli w Europie

Tesla Gigafactory 4 ma kosztować do 4 miliardów euro i ma zatrudniać najpierw 3 tysiące, a docelowo 8 tysięcy osób. Budowa będzie toczyła się niedaleko autostrady A10, jej początek zaplanowano na pierwszy kwartał 2020 roku.

Samochodem, który ma najpierw zjeżdżać z linii montażowych, będzie Tesla Model Y – ale nie dojdzie do tego wcześniej niż pod koniec 2021 roku. Oprócz auta w Gigafactory 4 będą powstawać również zespoły napędowe i baterie. Nie wiadomo jednak, czy „baterie” oznacza także produkcję ogniw.

Do wybudowania fabryki zostanie wycięty lokalny las, dlatego Tesla chce posadzić trzy razy tyle drzew w innym miejscu w Brandenburgii. Producent może się spodziewać rządowego dofinansowania w wysokości 300 milionów euro (1,3 miliarda złotych), o ile tylko zgodzi się na to Komisja Europejska.

Herbert Diess, prezes Volkswagena, uznał lokalizację fabryki za „dobrą decyzję”. Przyznał też, że dla niemieckiego koncernu Tesla jest „benchmarkiem” i „wzorem do naśladowania” (!). Jednak obie firmy nie planują współpracy (źródło).

> Ford Mustang Mach-E: CENA od 46 900 euro w Niemczech. W Polsce od 210-220 tysięcy złotych?

Zdjęcie otwierające: Elon Musk ogłasza informację o lokalizacji Tesla Gigafactory 4 pod Berlinem (c) Auto Bild, Bild am Sonntag

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 5 głosów Średnia: 4.8]