Ochotnicza Straż Pożarna w Miłobądzu zamieściła na Facebooku zdjęcia z akcji gaszenia hybrydowego BMW i8. Strażacy profesjonalnie podeszli do ogniw Li-ion, po ugaszeniu pożaru jeszcze przez kilka godzin czuwali przy wraku i go schładzali – bo właśnie tak należy postępować z bateriami. Rewelacja!

Pożar samochodu na DK 91 niedaleko Tczewa

Jak informuje OSP Miłobądz, do pożaru doszło w środę wieczorem, 18 września 2019 roku. Paliła się hybryda plug-in, BMW i8, czyli samochód wyposażony w silnik spalinowy oraz elektryczny. Już pierwszy zastęp, który dotarł na miejsce, przekonał się, że ogień objął całe auto – i faktycznie, zostało z niego raczej niewiele (źródło).

> Daimler stopuje prace rozwojowe nad silnikami spalinowymi

Po zdjęciach trudno jednoznacznie określić, z której strony znajduje się przód samochodu. Dopiero sprawdzenie, że mamy do czynienia z felgami Turbine 625 pozwoli nam zawyrokować, że akurat na tym ujęciu patrzymy na stronę od drzwi kierowcy:

Ze schematu BMW i8 udostępnionego przez BMW wynika, że moduły baterii znajdują się w środkowej części auta. Koła przednie napędzane są silnikiem elektrycznym (na fotografii po lewej stronie – ta część jest bardziej zapadnięta), z kolei za oś tylną odpowiada 3-cylindrowy silnik spalinowy o pojemności 1,5 litra.

Przyczyny pożaru nie są na razie znane, przynajmniej OSP Miłobądz o nich nie wspomina.

Najważniejsze jest jednak to, że strażacy wykazali się niezwykłą przytomnością umysłu i zastosowali wytyczne, których straż pożarna na świecie ciągle jeszcze się uczy: samochody wyposażone w baterie należy gasić dużą ilością wody. Owszem, lit z ogniw mocno reaguje z wodą – wydziela się wtedy wodór i bardzo duża ilość energii – dlatego musi być jej naprawdę sporo. Nasi niemieccy sąsiedzi co najmniej raz zastosowali już pełne zanurzenie palącego się elektryka w kontenerze z wodą z solą drogową i wapnem:

> UWAGA! Nieużywany przez długi czas elektryk po podłączeniu do ładowarki ZACZĄŁ SIĘ DYMIĆ

OSP Miłobądz zdecydowało się na czuwanie i schładzanie wraku. Gratulujemy zdrowego rozsądku i trzymania ręki na pulsie!

Właścicielowi współczujemy…

Sytuację po raz pierwszy opisał Tesla Klub Polska (źródło). Zdjęcia wraku (c) OSP Miłobądz. Dodatkowe zdjęcia na fanpage OSP Miłobądz TUTAJ. Schemat budowy BMW oraz zdjęcie BMW i8 z felgami Turbine 625 (c) BMW

To może Cię zainteresować
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 2 głosów Średnia: 5]