Podczas rozmowy z udziałowcami, Elon Musk wyznał, że firma na razie nie jest w stanie produkować podstawowej wersji Tesla Model 3 w cenie 35 tysięcy dolarów. Podkreślił jednak, że samochód może trafić do oferty za mniej niż 6 miesięcy. Z kolei wersja samochodu dla Europy ma trafić do produkcji w styczniu 2019 roku.

Najtańsza Tesla nie wcześniej niż w kwietniu 2018?

Problemem z tanią Teslą jest słaba lub ujemna marża – „marża” to zysk ze sprzedaży samochodu, czyli różnica między ceną za produkt a kosztem jego wytworzenia. O ile na wersjach sprzedawanych w trzecim kwartale 2018 roku (Long Range, Dual Motor, Performance) firma uzyskiwała marżę na poziomie 20+ procent, o tyle w przypadku najtańszej wersji marża byłaby równa lub niższa od zera. Czyli samochód sprzedawany byłby ze stratą.

> Mapa stacji ładowania Greenway na tle Polski, czyli ile będziemy mieli punktów ładowania w następnej dekadzie

Jak wspomniał Elon Musk, firma „produkowałaby samochód za 35 tysięcy dolarów już dziś, gdyby tylko mogła”. Konieczna jest jednak dodatkowa praca [optymalizacyjna], żeby auto nie generowało strat. Ma to być możliwe za mniej niż sześć miesięcy i to „jest misja Tesli”.

Przy wprowadzeniu Tesla Model 3 Mid Range producent obiecywał, że najtańsza wersja TM3 będzie dostępna w 4-6 miesięcy od zamówienia. Teraz Elon Musk mówi raczej o sześciu miesiącach. Wariant Mid Range ma być najbardziej przystępnym cenowo samochodem, jaki Tesla jest w stanie dziś sprzedawać. Przypomnijmy: według naszych wyliczeń, najtańszy Model 3 powinien kosztować w Polsce około 180 tysięcy złotych. Wariant Mid Range to już wydatek rzędu 230 tysięcy złotych.

> Nowa Tesla Model 3 (2019) „Mid Range Battery” z zasięgiem 418 zamiast 499 kilometrów

Tesla Model 3 w Europie

Produkcja europejskiej wersji samochodu ma wystartować w styczniu 2019. Wybrane osoby posiadające rezerwację na auto będą mogły zamawiać je pod koniec 2018 roku. Dostawy mają dopłynąć do naszego kontynentu w lutym-marcu 2019. Kraje o ruchu lewostronnym (Wielka Brytania, Australia) powinny otrzymać auto w połowie 2019 roku.

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 10 głosów Średnia: 4.6]