Kilka tygodni temu Bloomberg informował, że Volkswagen szykuje się do wprowadzenia małego samochodu elektrycznego. Najtańszy elektryczny VW miałby kosztować równowartość około 77 tysięcy złotych i rzekomo powinien trafić do sprzedaży po 2020 roku. InsideEVs sugeruje, że może to być nowy VW e-Up (2020).

VW e-Up, czyli Tesla-killer?!

Przypomnijmy: mniej więcej miesiąc temu Bloomberg informował, że w fabryce w Emden będzie powstawał mały samochód elektryczny Volkswagena. Miałby być produkowany w liczbie 200 tysięcy egzemplarzy rocznie i kosztować równowartość zaledwie 77 tysięcy złotych (18 tysięcy euro).

> Elektryczny VW ID. [beznazwy] w cenie od zaledwie 77 tysięcy złotych?! (równowartość)

Teraz InsideEVs dowiedział się od wiceprezesa Volkswagena w regionie Ameryki Północnej, że tajemniczy tani samochód elektryczny VW to następna generacja e-Upa (źródło). Samochód ma otrzymać nową, pojemniejszą baterię i będzie osiągał większe zasięgi na jednym ładowaniu.

Realne zasięgi samochodów elektrycznych na baterii. Volkswagen e-Up raczej nie zachwycał 107 kilometrami. Nowy VW e-Up (2020) może to zmienić (c) www.elektrowoz.pl

W przeciwieństwie do linii VW ID., nowy e-Up nie zostanie zbudowany na nowej platformie MEB. Jeśli więc powstanie na bazie dotychczasowej platformy MQB, jego baterie powinny urosnąć do około 30-35 kWh – bo mniej więcej taki postęp dokona się w produkcji ogniw od czasu premiery pierwszej generacji e-Upa. To oznacza, że auto osiągałoby 160-220 kilometrów realnego zasięgu na jednym ładowaniu [WLTP: 190-270 km, spekulacje www.elektrowoz.pl].

> Nowy cennik Greenway 2019: Podwyżka o 16 procent i abonamenty

Choć samochód nie zapowiada się na „Tesla-killera”, w rzeczywistości może odegrać taką funkcję. Jeżeli bowiem Volkswagen nasyci rynek tanimi samochodami elektrycznymi do miast, ludzie będą mieli mniejszą motywację do wymiany dużych samochodów na elektryki. Te pierwsze będą im służyły do poruszania się po miastach, te drugie wyruszą na trasy.

Na ilustracji: szkic VW e-Up (pierwszej generacji) (c) Volkswagen

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 12 głosów Średnia: 4.1]