Doskonałe wieści ze Szczecina. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW) będzie wspierał osoby fizyczne w zakupie samochodów elektrycznych. Maksymalna kwota pożyczki (z umorzeniem) ma wynieść nawet 150 tysięcy złotych, do ubiegania się o finansowanie będą uprawnieni wszyscy mieszkańcy miasta. Umorzenie ma dotyczyć do 20 procent kosztów obsługi finansowania.

Pierwsze dopłaty do samochodów elektrycznych w Polsce?

Na całym świecie miasta uruchamiają programy dopłat do pojazdów ekologicznych, żeby pozbyć się z dróg hałaśliwych i trujących samochodów spalinowych. Zwykle robią to największe ośrodki metropolitalne lub stolice państw, których władze myślą przyszłościowo o lokalnych społecznościach:

> HOLANDIA. Amsterdam dotuje zakup elektrycznych dostawczaków

W Polsce na próżno szukać takich inicjatyw, myśli się co najwyżej o wymianie taboru autobusów spalinowych na elektryczne. Szczecin to zmienia (źródło). WFOŚiGW w Szczecinie w ramach Programu Pożyczek dla Osób Fizycznych ułatwia osobom fizycznym (a więc zwykłym ludziom, nie firmom) zakup aut elektrycznych na preferencyjnych warunkach finansowych. Warto dodać, że dotyczy to również rowerów i skuterów elektrycznych.

Zniżki na pojazdy ekologiczne

W październiku 2018 roku rusza kolejna fala przyjmowania wniosków. Mieszkańcy miasta będą mogli uzyskać do 150 tysięcy złotych w ramach pożyczki z umorzeniem, czyli kredytu, który oczywiście trzeba będzie spłacić, ale którego część będzie mogła zostać umorzona.

Osoby, które zdecydują się na skorzystanie z oferty Funduszu, będą mogły liczyć na:

  • umorzenie 10 procent kosztów pożyczki przy zakupie samochodu elektrycznego (przyznawane automatycznie),
  • umorzenie 10 procent kosztów pożyczki przy zezłomowaniu starego samochodu.

Z punktu widzenia odbiorcy może się więc okazać, że opłacalny stanie się zakup jakiegoś starego grata, żeby go następnie oddać na złom (co nie jest jednak sugestią Funduszu).

> Aktualne ceny samochodów elektrycznych [sierpień 2018] – drożej w Nissanie i BMW

Warto dodać, że WFOŚiGW w Szczecinie dofinansował już 18 samochodów elektrycznych dla niektórych instytucji oraz uruchomił 10 stacji ładowania. Łączna wartość inicjatyw to 2,6 miliona złotych, z czego Fundusz pokrył 1,5 miliona złotych. Nowe stacje ładowania samochodów elektrycznych w Szczecinie, które zostały uruchomione niedawno, funkcjonują w następujących lokalizacjach:

  • na ul. Przerwy-Tetmajera (przy siedzibie WFOŚiGW),
  • na ul. Felczaka (przy Urzędzie Miasta),
  • na ul. Klonowica (przy Zarządzie Dróg i Transportu Miejskiego)

Oprócz tego w ramach kolejnego, przygotowywanego do wdrożenia programu „Czyste Powietrze” Fundusz wesprze też wymianę pieców i ocieplanie budynków. Wszystko po to, by obniżyć emisję i zmniejszyć produkcję smogu.

|REKLAMA|
|/REKLAMA|

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 14 głosów Średnia: 4.5]