Chińsko-niemieckie konsorcjum FAW-Volkswagen pochwaliło się gotowością do uruchomienia w Państwie Środka linii montażowych samochodów na nowej platformie MEB. Na zdjęciach pojawił się duży elektryczny SUV, Volkswagen ID. Roomzz, oraz model mniejszy, Volkswagen ID.4.

Volkswagen ID. Roomzz jako elektryczny VW Touareg. ID.4 to elektryczny odpowiednik Tiguana

Volkswagen ID. Roomzz – w przyszłości prawdopodobnie: VW ID.6 – to elektryczny SUV z 7 miejscami i największą dostępną dziś na platformie MEB baterią o pojemności 77 (82) kWh. Samochód ma mieć napęd na obie osie, 225 kW (306 KM) mocy i oferować do 450 jednostek zasięgu WLTP. Daje to około 380 kilometrów zasięgu realnego na jednym ładowaniu.

Volkswagen ID. Roomzz trafi najpierw na rynek chiński, ale docelowo ma być też oferowany w Europie i Stanach Zjednoczonych. Na fotografii widoczny jest po lewej stronie:

Volkswagen ID. Roomzz jako koncept podczas salonu samochodowego w Chinach w 2019 roku (c) Volkswagen

Z naszego punktu widzenia ciekawszy jest Volkswagen ID.4 widoczny po prawej stronie. Nieco zaskakujący jest fakt, że auto wcześniej zjeżdża z chińskich linii montażowych, ale pandemia wirusa z pewnością zrobiła tu swoje.

> Volkswagen ID. Roomzzz: bateria 82 kWh, 225 kW / 306 KM mocy, najpierw w Chinach [Szanghaj 2019]

Zdjęcia z fabryki oznaczają, że po raz pierwszy w historii oglądamy produkcyjny wariant modelu. Zaskakuje dość płaska maska z niewielkimi przetłoczeniami na bokach. Interesujący jest wyświetlacz na konsoli środkowej, który wydaje się być lekko zwrócony w kierunku kierowcy. Przez maskowanie prześwitują reflektory o kształcie podobnym do tych znanych nam z VW ID.3 oraz oficjalnych renderingów:

Koncepcyjny Volkswagen ID.4 na renderingach producenta (c) Volkswagen

Wygląda na to, że podkreślone na czarno nadkola oraz czarne uchwyty lusterek bocznych są standardowym elementem wyposażenia. Na renderingu widać klamki, nie ma natomiast listwy z oznaczeniem samochodu, która na aucie fabrycznym została zaklejona białą taśmą.

Volkswagen ID.4 ma zostać oficjalnie zaprezentowany w drugiej połowie roku 2020. Możliwe, że niedługo później trafi do sprzedaży, choć dostaw spodziewamy się dopiero w roku 2021. Volskwagen ID. Roomzz vel ID.6 (?) w 2021 roku będzie oferowany w Chinach, a w Europie powinien pojawić się w okolicy roku 2022.

> Ceny Volkswagena ID.3 1st w Polsce w czerwcu, ceny ID.3 nie-1st w lipcu/sierpniu, premiera ID.4 w II poł. 2020

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 2 głosów Średnia: 4.5]