Podczas konferencji „Elektromobilność – szansa rozwoju polskich samorządów” nie ogłoszono naboru wniosków o dopłaty do samochodów elektrycznych dla osób fizycznych, nie podano też daty startu naboru. Zapowiedziano jedynie, że najpierw musi powstać harmonogram działania.

Start naboru wniosków o dopłaty do samochodów elektrycznych jeszcze nie dziś

Z opowieści przedstawicieli Ministerstwa Aktywów Finansowych oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wynika, że zanim cokolwiek zostanie wdrożone, najpierw zostanie uruchomiona podstrona Funduszu Niskoemisyjnego Transportu, fnt.gov.pl.

Są już gotowe wzory wniosków, ale program na razie nie rusza. Pojawią się zmiany, ponieważ zauważono pewne nieścisłości – WSZYSTKO na ich temat tutaj:

> Dopłaty do samochodów elektrycznych – będzie trochę zmian [tylko na www.elektrowoz.pl]

Zasygnalizowano również, że Komisja Europejska zachęca do stopniowego wycofywania się z programów pomocowych oraz modyfikowania sposobu dysponowania środkami, żeby faktycznie wpływać na emisję dwutlenku węgla – ale uspokojono, że programy uruchomione wcześniej będą kontynuowane.

Jakim budżetem będzie dysponował FNT w 2019 roku?

Dopłaty do samochodów elektrycznych finansowane są z opłaty paliwowej, która w 85 procent trafia do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a w 15 procent wędruje do Funduszu Niskoemisyjnego Transportu. I choć rozdziałem wniosków zajmuje się NFOŚiGW, na dopłaty skierowane zostaną środki z FNT.

W Ocenie Skutków Regulacji oszacowano, że w 2019 roku całkowite przychody z opłaty paliwowej wyniosą 1,7 miliarda złotych. To oznacza, że do FNT trafi w 2019 roku 340 milionów złotych. Łatwo zatem przeliczyć, że przy dopłatach w maksymalnej wysokości (37,5 tysiąca złotych) środków w Funduszu powinno wystarczyć na 9 066 samochodów.

W ciągu nadchodzących 10 lat na konto FNT ma trafić łącznie 6,75 miliarda złotych.

Samochody elektryczne kwalifikujące się do dopłat, gdy te wystartują

W tej chwili w progu cenowym wynoszącym 125 000 złotych mieszczą się następujące modele samochodów, które już można zamawiać u dealerów:

Oprócz nich w przyszłości mogą pojawić się również:

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 2 głosów Średnia: 5]