Zakończyła się społecznościowa zbiórka na Siona, samochód wyłożony ogniwami fotowoltaicznymi. Próg 50 milionów euro (równowartość 212 milionów złotych) osiągnięto dwa dni przed terminem, a do dziś, 21 stycznia, zgromadzono w sumie 53 miliony euro (225 milionów złotych).

Równowartość 225 milionów złotych na rozwój samochodu jeżdżącego „na słońce”

Firma zdecydowała się na crowdfunding, ponieważ w 2019 roku przedsiębiorstwa, które finansowo wsparły projekt, zaczęły się domagać szybszej realizacji celów oraz, co najważniejsze, zwrotu z inwestycji.

> Leasing VW ID.3 z ratą 2,2 tys./mies. przy 0 proc. wpłaty własnej. W tym roku 400 egzemplarzy

Około 75 procent zgromadzonej kwoty pochodzi od dotychczasowych i nowych posiadaczy rezerwacji na Siona. Inwestorzy wyłożyli 19 procent, a pozostałe 6 procent środków pochodzi z pożyczek i darowizn. Liczba zamówień na samochód osiągnęła 13 tysięcy, pierwsze egzemplarze z linii produkcyjnych mają zjeżdżać we wrześniu 2021 roku.

Sion jest samochodem z górnej części segmentu B i dysponuje baterią o pojemności 35 kWh. Wyłożona ogniwami fotowoltaicznymi karoseria w ciągu doby jest w stanie wygenerować tyle energii, że auto powinno przejechać na niej od 3 do 34 kilometrów – zależy to od nasłonecznienia, pory roku i oczywiście szerokości geograficznej:

Przewidywany dobowy zasięg Siona w kilometrach osiągnięty dzięki darmowej energii słonecznej. Słupki szare odpowiadają zachmurzonemu niebu, słupki zielone to średnia, słupki czarne – wartości przy czystym niebie. Liczby dotyczą szerokości geograficznej Monachium (c) Sono Motors

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 0 głosów Średnia: 0]