Jeden z analityków prognozuje, że marka Smart może zniknąć z rynku. Wszystko przez to, że Renault nie szykuje następcy dla obecnej platformy Twingo, która stanowi bazę Smarta ForFour . Najmniejszym samochodom prawdopodobnie nie pomoże nawet to, że od 2020 roku będą dostępne wyłącznie jako warianty elektryczne: Smart EQ.

Daimler wygasi markę Smart i zastąpi ją Mercedesem U-klasy?

Gdy Renault zakończy produkcję Twingo, Daimler będzie musiał wybrać nową platformę dla Smarta. Obecnie brane są ponoć pod uwagę następujące alternatywy (źródło):

  • zbudowanie Smarta na bazie wersji 2.0 elektrycznego Geely, być może równolegle do Zhidou D4 lub zbliżonego modelu,
  • wprowadzenie na rynek nowej, najmniejszej A-klasy Mercedesa zamiast Smarta,
  • zbudowanie nowej platformy MFA3, która będzie tańsza o co najmniej 15 procent od platformy Mercedesa klasy A,
  • zbudowanie elastycznych platform MX1 i MX2; pierwotnie planowane z BMW, jednak bawarski producent stopniowo wycofuje się z umowy.

Według analityka Georga Kachera pierwsze trzy opcje nie rysują się w szczególnie jasnych barwach. Najbardziej prawdopodobna wydaje mu się opcja z platformami MX1/MX2. I choć marka Smart ma istnieć co najmniej do 2026 roku, decyzja o jej przyszłości musi zostać podjęta do roku 2021.

> Aktualne ceny samochodów elektrycznych w Polsce [październik 2018]

Kacher twierdzi, że Smarty jako samochody miejskie zostaną zastąpione przez nową U-klasę Mercedesa, która ma obsługiwać pojazdy autonomiczne do transportu ludzi lub towarów. „U” w nazwie klasy ma symbolizować miasto (ang. urban) i uniwersalność. W rzeczywistości auta mają przybierać niemal dowolne kształty, ponieważ powstają na uniwersalnej platformie (zdjęcie na dole).

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 0 głosów Średnia: 0]