Chińscy nabywcy Tesli Model 3 postanowili złożyć na Teslę zbiorową skargę. Zdecydowali się na tę drogę, bo zorientowali się, że mają w samochodach zainstalowaną starszą platformę sprzętową Autopilot HW 2.5 zamiast najnowszej HW 3.0, czyli słynnego komputera FSD.

Brak komputera FSD boli, nawet gdy ten nie jest wykorzystywany

Kilkanaście dni temu jeden z nabywców Tesli Model 3 zorientował się, że w jego samochodzie nie ma najnowszego komputera Autopilot/FSD 3.0. Zauważył to, bo jego auto nie było w stanie rozpoznać ustawionych na drodze pachołków, choć po niedawnej aktualizacji – powinno.

> Tesla software 2019.36.1: wyższa moc, hamowanie odzyskowe do pełnego zatrzymania, większy zasięg i… pachołki drogowe

Komputera w wersji 3.0 nie było, choć został wymieniony w dokumentach sprzedażowych (część nr 1462554). Tesla szybko się przyznała, że faktycznie, osoby, które nie kupiły pakietu FSD (Jazdy w Pełni Autonomicznej), otrzymywały starszą wersję platformy sprzętowej, HW 2.5 zamiast HW 3.0.

W starszym komputerze oznaczonym numerem 2.x wykorzystywano GPU Nvidii, podczas gdy w 3.0 pojawiły się najnowsze układy NNA opracowane przez Teslę:

Tesla tłumaczyła się problemami z dostawcą oraz tym, że osoby, które nie zamówiły FSD, nie odczują żadnej różnicy między starszą i najnowszą platformą sprzętową. Zapowiadała też darmową wymianę komputera, gdy ktoś zdecyduje się na dokupienie FSD, a nawet i bez niej – gdy tylko dostawy zostaną przywrócone.

> Pod fabryką Berlin Gigafactory powstanie megajaskinia na imprezy rave. Kraftwerk zaproszony. I Rammstein

Jednak to nie usatysfakcjonowało chińskich nabywców samochodu. Postanowili złożyć na Teslę zbiorową skargę, ponieważ ich Model 3 „oferuje niższą wydajność niż obiecywana”.  Dlatego domagają się od producenta zwrotu pieniędzy (źródło), choć nie jest jasne, o jakiej kwocie mowa.

Skarga może przerodzić się w proces zbiorowy.

A jak to jest w Polsce?

Jeden z naszych Czytelników, Pan Daniel, zauważył, że w jego samochodzie również znajduje się starsza wersja platformy sprzętowej, HW 2.5. Sęk w tym, że on, choć na początku nie chciał FSD, zdecydował się na dokupienie tej opcji. Mimo to nie dostał najnowszej platformy sprzętowej, co jest paradoksem, bo FSD wymaga komputera w wersji 3.0:

Tesla Model 3 Pana Daniela została kupiona przez pośrednika i dostarczona w sierpniu 2019 roku:

> Właśnie odebrałem swoją Teslę Model 3. Jeszcze dochodzę do siebie 🙂 [Czytelnik Daniel]

Zdjęcie otwierające: niektóre informacje na temat Tesli Model 3 naszego Czytelnika, Pana Daniela.

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 0 głosów Średnia: 0]