Sono Motors, firma, która stworzyła samochód elektryczny wyłożony ogniwami słonecznymi, potrzebuje dodatkowego zastrzyku gotówki. Jej założyciele chcą zebrać 50 milionów euro do 30 grudnia.

Sion pod znakiem zapytania?

Założyciele firmy Sono Motors zmieniają strategię działania w kwestii finansowania. Zamiast szukać inwestorów strategicznych, postanowili ponownie ogłosić internetową zbiórkę pieniędzy (ang. crowdfunding).

W ciągu niecałego miesiąca planują rozdać 2 tysiące rezerwacji na samochody po 25 tysięcy euro każda, żeby zebrać 50 milionów euro, równowartość 216 milionów złotych. Oddają swoje udziały w firmie (74 procent puli) osobom, które zdecydują się wziąć udział w zbiórce – czyli uspołeczniają ewentualne straty. Zachowują jednak dla siebie prawo podejmowania decyzji w kwestii rozwoju firmy.

> Pickup Tesli, Cybertruck, może mieć współczynnik oporu powietrza Cx wynoszący 0,3. Konkurencja ma sporo więcej

Uczciwie informują, że nawet jeśli uda im się zgromadzić wymaganą ilość pieniędzy, pierwsze samochody trafią do swoich odbiorców dopiero we wrześniu 2021 roku, czyli za niemal dwa lata. Jeżeli im się nie uda, auta w ogóle mogą nie zostać wyprodukowane – przynajmniej nie w tej formie, jaką dziś znamy.

Przedstawiciele Sono Motors rezygnują z dotychczasowego, „pełnego napięć” modelu współpracy z inwestorami. Dlatego odwołują się do społeczności, by zebrać pieniądze, które pozwolą firmie na dalszą niezależną działalność.

Dodajmy, że prawdopodobne ciśnienie dotyczące jak najszybszej premiery Siona trudno uznać za przypadkowe. Samochód należy do górnej części segmentu B, gdzie już dziś robi się tłoczno. Za dwa lata, podczas planowanej premiery, auto z baterią 35 kWh może zostać zupełnie przytłoczone na rynku.

> Cena Peugeota e-208 z dopłatą to 87 430 zł. Co otrzymamy w tej najtańszej wersji? [SPRAWDZAMY]

Przedstawiciele Sono Motors mówią wprost, że gdy zbiórka się nie powiedzie, samochody mogą nie powstać w planowanej obecnie formie.

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 1 głosów Średnia: 4]