Senat jednogłośnie przyjął ustawę o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i osób prawnych. Oznacza to, że dofinansowania z Funduszu Niskoemisyjnego Transportu zwolnione są z podatku dochodowego, co było kluczowe podczas uruchamiania dopłat do samochodów elektrycznych. Jakie są następne kroki?

Ustawa przyjęta, teraz prezydent -> publikacja -> start naboru wniosków. Dla firm: zgoda KE -> start naboru wniosków

Przegłosowanie ustawy przez Senat oznacza, że trafia ona na biurko prezydenta. Ustawa została przyjęta jednogłośnie (patrz: zdjęcie otwierające), dlatego nie spodziewamy się szczególnego oporu ze strony Andrzeja Dudy.

Gdy prezydent podpisze ustawę, musi ona trafić do Dziennika Ustaw. Wejdzie w życie 15. dnia od momentu publikacji, czyli nie dalej niż za około miesiąc.

Kiedy może ruszyć nabór wniosków o dopłaty do aut elektrycznych? Podczas prac Senatu pojawiła się wzmianka o połowie lutego, jako o spodziewanej dacie wejścia w życie ustawy. Należy się zatem spodziewać, że start naboru wniosków dla osób fizycznych zostanie ogłoszony w okresie pomiędzy dniem podpisu prezydenta a dniami po wejściu w życie ustawy.

W wypadku firm konieczna jest zgoda Komisji Europejskiej, więc tutaj poczekamy dłużej:

> Dopłaty do samochodów elektrycznych DLA FIRM z gotowym rozporządzeniem! Czekamy na zgodę KE i nabór wniosków

Należy pamiętać, że dofinansowaniem zostaną objęte wyłącznie te samochody, w których data zakupu (na fakturze) będzie późniejsza niż data naboru wniosków. Jeżeli zatem nabór zostanie ogłoszony 31 stycznia, zakup powinien odbyć się 1 lutego itd.

Zbieraniem wniosków o dopłaty zajmie się Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, NFOŚiGW, i to na jego stronach należy szukać możliwości wypełnienia formularza online.

> Innogy wdraża aplikację Nexity. Ładowanie już wkrótce będzie płatne?

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 24 głosów Średnia: 4.5]