Samochód słoneczny Sion nas zaintrygował, więc zadaliśmy Sono Motors kilka szczegółowych pytań o auto. Dowiedzieliśmy się, że moc ogniw fotowoltaicznych wynosi 1,208 kWp, a samochód może służyć do zasilania urządzeń zewnętrznych. Masa auta ma wynieść 1,4-1,6 tony, z czego sporą część stanowi bateria.

Samochód słoneczny, który wytwarza energię

Całą karoserię auta obłożono 330 ogniwami SunPower o wydajności 24 procent, które zadebiutowały na rynku zaledwie kilka lat temu. Ich nominalna moc to 1 208 Wp (wato-peaków), co oznacza, że w optymalnych, najlepszych możliwych warunkach bateria mogłaby być ładowana energią słoneczną z mocą około 1 kW. Trudno jednak o taki rezultat, ponieważ część ogniw zamocowana jest pod dużymi kątami na drzwiach samochodu.

> Uszkodzona bateria Tesli zapaliła się sama po 6 dniach od wypadku

Twórcy projektu nie chcą szczegółowo opowiadać o aucie. Mimo oczywistych podobieństw do BMW i3, firma nie zdradza informacji o zapożyczonych elementach i podkreśla, że prototyp jest własną konstrukcją Sono Motors. Wiadomo jednak, że w momencie premiery waga Siona ma wynosić około 1,5 tony, z czego kilkaset kilogramów przypadnie na baterię o pojemności 35-45 kWh.

Energia generowana przez ogniwa fotowoltaiczne Siona może zostać wykorzystana do zasilania zewnętrznych urządzeń. Samochód jest w stanie obsłużyć pobór mocy w wysokości do 2,7 kW, więc nie miałby problemu z małym gospodarstwem domowym. Przy użyciu złącza Type 2 maksymalna oddawana moc to aż 7,6 kW – samochód sprawdziłby się więc w roli mobilnej miejskiej stacji ładowania.

|REKLAMA|
|/REKLAMA|

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 0 głosów Średnia: 0]