Podczas salonu samochodowego w Genewie 2018 zaprezentowano samochód elektryczny FOMM 1.0. Pojazd mieści 4 osoby, choć ma zaledwie 1,3 metra szerokości – i naszym zdaniem mógłby się sprawdzić w roli [tajsko-]Polskiego Samochodu Elektrycznego.

FOMM 1.0, czyli cięcie kosztów przede wszystkim

Producent samochodu, firma FOMM (First One Mile Mobility), postawiła sobie za cel wyprodukowanie auta, które mogłoby zelektryfikować kraje rozwijające się. I rzeczywiście, w kabinie nie ma mowy o luksusach. Jest natomiast zapożyczona z motocykla kierownica i cyfrowy wyświetlacz.

FOMM Concept, czyli pierwsza wersja samochodu na renderingach (c) FOMM

FOMM 1.0 zaprezentowany w Genewie ma już normalniejszą kierownicę, ale skurczył się jego wyświetlacz (c) GIMS.swiss

Auto wyposażone jest w baterię litowo-jonową i dwa zamontowane w kołach silniki elektryczne o mocy 6,7 konia mechanicznego (KM) każdy. Pełna bateria pozwala na przejechanie w warunkach miejskich 84 kilometrów, co wcale nie jest dużo gorszą wartością niż oferuje najnowszy elektryczny Smart (93 km).

> Elektryczna Mazda 3 już w 2019 roku? [Genewa 2018]

Wymiary FOMM 1.0 sprawiają, że pojazd jest dosłownie idealny do miasta: długość to 2,585 metra, szerokość – 1,295 metra, wysokość – 1,56 metra. Maksymalna liczba pasażerów: 4 osoby, choć z symulacji widać, że mowa jest raczej o dwójce dorosłych i dwójce dzieci (model 2+2).

Producent nie podaje szybkości maksymalnej autka. Naszym zdaniem jest to nie więcej niż 50-60 kilometrów na godzinę.

|REKLAMA|
|/REKLAMA|

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 8 głosów Średnia: 4.1]