Polska Grupa Energetyczna (PGE) pochwaliła się uruchomieniem pierwszego w Polsce magazynu energii wykorzystującego rozwiązania Tesli. Magazyn zbudowany w oparciu o Powerpacki Tesli oferuje około 2,1 MW mocy i ma 4,2 MWh pojemności. Postawiono go w Rzepedzi w powiecie sanockim.
Tesla Powerpack jako rozwiązanie problemów z dostępnością energii i droga do OZE
Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE, podkreśla, że magazyn energii pozwoli na elastyczną pracę systemu elektroenergetycznego i umożliwi przyłączanie źródeł odnawialnych. Ma zwiększyć poziom niezawodności dostaw energii na danym terenie.
PGE chciałoby do 2030 roku uruchomić magazyny energii o łącznej mocy 800 MW. Już teraz składa wniosek o określenie technicznych warunków przyłączenia magazynu energii, który stanie w Żarnowcu (powiat pucki) i który będzie miał 205 MW mocy i 820 MWh pojemności. Co ciekawe, elektrownia Żarnowiec to jedna z czterech elektrowni szczytowo-pompowych w Polsce, przy czym Żarnowiec jest największą z nich – oferuje maksymalnie 716 MW mocy.
Po Żarnowcu uruchamiane będą kolejne obiekty, ale PGE ma nadzieję na zmiany prawne, które zachęcałyby do inwestycji w takie [droższe] metody magazynowania energii. Firma chciałaby do 2030 roku uruchomić dwie farmy wiatrowe na Morzu Bałtyckim o mocy 2,5 GW i farmy fotowoltaiczne o mocy 3 GW, planuje też rozbudowanie lądowych farm wiatrowych o 1 GW. Łączna moc magazynów energii krajowego producenta i dostawcy w 2030 roku ma wynieść 800 MW, potrzebne będą zatem w sumie cztery takie instalacje, jak ta w Żarnowcu.
Zdjęcie otwierające: magazyn energii w Rzepedzi (c) PGE