Ależ intrygujące połączenie tradycji z nowoczesnością! W orszaku Trzech Króli w Chwałęcicach (dzielnica Rybnika) ci ostatni jechali dwiema Teslami: białą i czarną Teslą Model X. Ksiądz Grzegorz Jagieł, proboszcz parafii św. Jana Nepomucena, tłumaczył SE.pl, że chce w ten sposób zwrócić uwagę na ekologię.

Tesla Model X jako synonim pojazdu godnego króla i ekologicznego zarazem

Sądząc po komentarzach, dla wielu internautów Tesle w orszaku to obraza majestatu. Niektórzy prawdopodobnie chcieliby, żeby królowie – lub, jak mówią inne źródła, mędrcy czy magowie – przyjechali na zardzewiałych rowerach i obszarpani, żeby przypadkiem nie urazić kogoś zbyt pięknymi szatami. Problem w tym, że to kompletne niezrozumienie tradycji.

> Tesla Model Y oficjalnie „wystartowała jako projekt” w Chinach

Według tradycji chrześcijańskiej trzej królowie/magowie/mędrcy to osoby potężne, a mimo to kłaniające się narodzonemu właśnie Jezusowi, ponieważ jest on królem i zbawcą świata. Odbieranie im atrybutów to chęć odebrania znaczenia Chrystusowi jako twórcy jednej z największych religii na świecie. Właśnie dlatego król w orszaku powinien być reprezentowany w taki sposób, by bił od niego blask i by wzbudzał szacunek – wtedy jego pokłon Jezusowi nabiera prawdziwego znaczenia.

Ręcznik na głowie spleciony w turban i nadjedzony przez mole płaszcz to trochę mało. Znacznie lepsze są takie symbole, które mówią językiem zrozumiałych dla współczesnego człowieka. Tutaj udało się osiągnąć ten efekt.

Proboszcz parafii w Chwałęcicach zasygnalizował jeszcze jedną interpretację: wykorzystując samochody elektryczne chciał zwrócić uwagę na ekologiczny wymiar orszaku (źródło). Niewykluczone, że kierował się również troską o wiernych, bo rok wcześniej jeden z koni spłoszył się i stał się niebezpieczny dla uczestników wydarzenia.

Z Biblii i katechizmu wynika zresztą jasno, że Bóg zdecydowanie woli samochody elektryczne od spalinowych:

> Dlaczego katolik wybiera samochód elektryczny: Ezechiel, muzułmanie, piąte przykazanie

Wszystkie zdjęcia: (c) Rybnik dla Was / Facebook

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 2 głosów Średnia: 5]