Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Renault, spora liczba dziennikarzy z całego świata miała okazję przejechać się prototypowym samochodem elektrycznym Renault Symbioz. Auto warte kilka milionów euro powstało w jednym tylko egzemplarzu. Razem z domem.

Renault Symbioz = test nowych funkcji

Renault Symbioz jest platformą testową dla nowych funkcji samochodów Renault. Według deklaracji producenta, samochód sprawdzany był na trzech różnych wersjach podwoziowych. Symbioz wyposażony jest w zbiór lidarów (radarów laserowych), czujników ultradźwiękowych i kamer.

Samochód obsługuje trzy tryby jazdy: Normal / Classic, czyli zwykły, Dynamic oraz AD, czyli Jazdę Autonomiczną. W tym ostatnim trybie człowiek może zdjąć ręce z kierownicy, a na samochodzie zapalają się dodatkowe niebieskie światła, które informują innych uczestników ruchu drogowego, że auto jedzie samo.

Samochód sprzężony jest z goglami do wirtualnej rzeczywistości, po ich założeniu można nadal jechać, ale w zupełnie innym otoczeniu. Na przykład podczas zaćmienia:

Renault Symbioz rozpoznaje okoliczne sieci WiFi i na tej podstawie potrafi zaproponować kierowcy atrakcje do zwiedzenia. Czytniki RFID w siedzeniach identyfikują pasażerów i pozwalają na dostosowanie ustawień (siedzenie, klimatyzacja, muzyka) do ich potrzeb.

Renault Symbioz – kiedy w sprzedaży?

Ten konkretny samochód nie pojawi się w sprzedaży. Pewne funkcje testowane w prototypie – autonomiczna jazda 2. poziomu, czyli nieco poniżej Tesli – mają pojawić się w „jakimś samochodzie Renault” w 2019 roku. Autonomiczna jazda 4. poziomu (niemal bez udziału kierowcy) ma być gotowa do 2023 roku.

Renault Symbioz w reportażach wideo:

|REKLAMA|
|/REKLAMA|

Ogrzewanie samochodu elektrycznego zimą – ile pochłania energii?

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 5 głosów Średnia: 4.8]