Renault tworzy w Szanghaju (Chiny) grupę badawczo-rozwojową, która ma się zająć zaprojektowaniem nowego samochodu elektrycznego. Auto ma trafić do Europy, jego masowa produkcja powinna rozpocząć się pod koniec 2025 roku, donosi portal AutoPix. Przypomina to sytuację z Renault City K-ZE, z tą różnicą, że K-ZE powstał jako Renault Kwid w Indiach i dopiero z czasem trafił do Europy jako elektryczna Dacia Spring.

Volkswagen robi „W Chinach dla Chin”, Renault „W Chinach dla Europy”

Lokalne projektowanie produktu to normalność. Scentralizowane – również. Ale celowe tworzenie przez Renault, europejską markę, europejskiego modelu w Państwie Środka to nowość, bo dotychczas wyglądało to zgoła odwrotnie (wyjątek: Smart). Inna sprawa, że Renault ostatnio całkiem chętnie sięga po chińską myśl techniczną: stworzył z Geely joint-venture, w ramach którego rozwijane będą spalinowe zespoły napędowe (Horse Powertrain Limited), korzystał też z pomocy chińskich inżynierów przy projektowaniu nowej generacji elektrycznego Renault Twingo.

Firma utrzymuje, że doszła już do szybkości produkcji chińskich marek, dąży też do osiągnięcia zbliżonej sprawności w innych działach projektowych. Bo „w Europie opracowanie nowego modelu zajmuje do 5 lat, podczas gdy w Chinach są to 2-3 lata”. Przy Twingo dokładnie o to chodziło: o krótszy czas i niższe koszty rozwoju modelu (źródło).

Platforma Edison stworzona przez Alians oraz Daimlera. Na jej bazie powstało pierwsze Renault Twingo, jak też Twingo Electric. Przy następnej Renault sięgnęło po chińskie pomysły

Zespół w Szanghaju powstał, by pracować nad „zaktualizowanym programem dotyczącym samochodów elektrycznych”. Jest zarządzany z samej centrali, w przyszłości jego rola – i waga obowiązków – ma wzrosnąć. W Chinach będzie powstawał i sprzęt, i oprogramowanie, będzie się tam toczył cały proces rozwoju samochodów elektrycznych. Możemy się zatem domyślać, że rola pozostałych partnerów Aliansu Renault-Nissan-Mitsubishi będzie maleć; Nissan i jego platforma CMF-x najwyraźniej nie okazała się wystarczająco dobra.

Ocena artykułu
Ocena Czytelników
[Suma: 3 głosów Średnia: 4.7]
Nie przegap nowych treści, KLIKNIJ i OBSERWUJ Elektrowoz.pl w Google News. Mogą Cię też zainteresować poniższe reklamy: