Prezydent podpisał zmianę ustawy o podatku dochodowym dla osób fizycznych i osób prawnych, która pozwoli na prostsze rozliczanie dopłat do samochodów elektrycznych. Kolejnym krokiem jest jej publikacja w Dzienniku Ustaw, po której będzie mógł nastąpić nabór wniosków o dopłaty.

Zmiana w podatku dochodowym z podpisem prezydenta

Portal prezydent.pl poinformował, że 28 stycznia Andrzej Duda podpisał ustawę, dzięki której środki uzyskane z Funduszu Niskoemisyjnego Transportu nie będą opodatkowane podatkiem PIT lub CIT. To oznacza, że dopłata do samochodu elektrycznego – czy inne dofinansowanie przewidziane rozporządzeniem dla firm – nie będzie traktowana jak nasz dochód.

> AA: Wychodzimy z Unii Europejskiej, znieśmy VAT na samochody elektryczne [Wielka Brytania]

Ustawa wchodzi w życie 15. dnia od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Jako że podpis został złożony 28 stycznia, a ustawie towarzyszy też inna ułatwiająca zwalczanie chorób zakaźnych zwierząt, spodziewamy się publikacji w ciągu nadchodzących 2-5 dni. To sugeruje, że nowelizacja mogłaby wejść w życie około 18 lutego i właśnie wtedy Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) mógłby ogłosić pierwszy nabór wniosków o dopłaty do aut elektrycznych.

Oczywiście otwarta pozostaje kwestia, czy zostanie on wtedy ogłoszony, czy może zbieranie wniosków zostanie wstrzymane do czasu nowelizacji rozporządzenia, które zmieniałoby kwotę dopłaty z 37,5 na wartość niższą niż 20 tysięcy złotych:

> Czyżby czarny scenariusz się spełniał? Dopłaty obniżone o połowę? [WysokieNapiecie.pl]

Zdjęcie otwierające: prezydent Andrzej Duda podczas składania podpisu, zdjęcie ilustracyjne (c) Prezydent.pl

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 11 głosów Średnia: 4]