W marcu 2018 roku do taboru obsługującego Kancelarię Prezydenta RP trafiło elektryczne BMW i3. Teraz pojawił się kolejny elektryk, tym razem koreański: Hyundai Ioniq Electric. To dziś najbardziej energooszczędne auto na świecie, choć jego cena do najniższych nie należy.

Elektryczny Hyundai u Prezydenta RP

Tak samo, jak w przypadku BMW i3, Hyundai Ioniq Electric jest biały i ma na drzwiach napis „Elektromobilność w Pałacu Prezydenckim” (źródło). Po wzorze świateł łatwo rozpoznać, że mamy do czynienia z rocznikiem (2019) lub starszym, ponieważ edycja (2020) została lekko odświeżona.

Nowy Hyundai Ioniq Electric (2020, po lewej) w porównaniu do Hyundaia Ioniq Electric (2019, po prawej)

To oznacza, że Prezydent RP dostał do dyspozycji auto z baterią chłodzoną powietrzem o pojemności 28 kWh (pojemność użyteczna) i zasięgiem 200 kilometrów na jednym ładowaniu. Taki model w najtańszej wersji wyposażeniowej Premium kosztuje obecnie od 164 500 złotych, ale jest już wypierany z oferty przez nowszy rocznik z większą baterią (i w wyższej cenie).

W komentarzach pod twittem pojawiło się sporo głosów krytycznych w rodzaju „prąd z węgla” lub „pierwszy z miliona”, jednak jako redakcja www.elektrowoz.pl cieszymy się, że prezydent chce dawać przykład innym politykom. Samochody elektryczne nie należą do najtańszych środków transportu, dlatego uważamy, że tym bardziej rządzący powinni się na nie decydować, by już dziś odczuć, jak to jest być Polakiem awangardowym żyjącym jedną nogą w przyszłości.

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 10 głosów Średnia: 4.6]