Elektryczny Mercedes EQC zadebiutuje 4 września w Sztokholmie (Szwecja). Samochód należy do kategorii SUV-ów, która w tym roku wzbogaciła się już o Jaguara I-Pace, a wzbogaci się jeszcze o Audi e-tron – premiera tego ostatniego auta nastąpi kilkanaście dni później, 17 września 2018 roku.

Mercedes EQC: dane techniczne i wszystko, co wiemy

Mercedesa EQC zamawiać można w Norwegii od listopada 2017 roku, premierę będzie miał 4 września 2018 roku, ale auto nie będzie dostępne przed rokiem 2019. Niemiecki tygodnik Handelsblatt spekulował nawet, że elektryk trafi do salonów nie wcześniej niż w drugiej połowie 2019 roku – a więc mniej więcej rok po premierze – ponieważ Daimler ma problemy z bateriami:

Mercedes EQC opóźniony przez problemy z bateriami [Handelsblatt]

Dotychczas znamy kształty auta jedynie z wersji X 296 znanej także pod roboczą nazwą Concept EQC (błyszczący samochód poniżej) oraz zamaskowanej edycji finalnej (?):

Bateria EQC ma mieć pojemność 70 kWh, co ma pozwalać na przejechanie 500 kilometrów na jednym ładowaniu (obietnica producenta). Sztuka udałaby się, gdyby auto miało wielkość Hyundaia Kona – jednak samochód wielkości EQC osiągnie dzięki tej pojemności około 330-350 kilometrów zasięgu. Dlatego spodziewamy się, że „70 kWh” będzie wartością początkową, a auto trafi do sprzedaży z możliwością wyboru baterii o pojemności 85-92 kWh.

Dwa silniki Mercedesa EQC mają oferować ponad 400 KM mocy i 700 Nm momentu obrotowego. Ma to pozwolić na przyspieszenie samochodu do 100 km/h w czasie poniżej 5 sekund.

Do grona konkurentów Mercedesa EQC w 2021 roku dołączy BMW iX3. Sam Daimler od 2020 roku chce się pozbyć silników spalinowych ze Smartów. Na rynek trafi też luksusowa limuzyna Mercedes EQS oraz kompaktowy hatchback (crossover?) Mercedes EQA. Do 2022 roku koncern chce mieć na rynku już dziesięć całkowicie elektrycznych modeli.

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 1 głosów Średnia: 5]