Jak informuje BiznesAlert, SEVI, jeden z byłych kandydatów na Polski Samochód Elektryczny, nie powstanie w Polsce. Będzie wytwarzany w Chinach, ponieważ w naszym kraju nie ma szans na pozyskanie środków, które pozwoliłyby na uruchomienie produkcji pojazdu.

Polskie SEVI przyjedzie z Chin?

SEVI to mały, dwuosobowy czterokołowiec (L7e) elektryczny, który miał osiągać zasięg do 150 kilometrów na jednym ładowaniu. Rozwijany w ramach projektu INNOeCAR startował w konkursie ElectroMobility Poland na Polski Samochód Elektryczny. Oczywiście do czasu, gdy konkurs został rozwiązany bez rozstrzygnięcia, a przebieg prac utajniono.

> ElectroMobility Poland nie ma samochodu, ale… ma nową stronę! GW: Łącznie wydano już prawie 30 mln zł

Mimo wcześniejszych obietnic dotyczących produkcji SEVI „na Pomorzu i może na Śląsku”, pojazd zostanie wyprodukowany w Chinach (źródło). Wojciech Kąkol, szef inicjatywy, informuje, że poradził sobie ze zbudowaniem zespołu, nie jest jednak w stanie zebrać 50 milionów złotych na rozpoczęcie produkcji czterokołowca. Zabrakło aktywnej pomocy państwa przy projekcie, choć ElectroMobility Poland wykorzystało już podobną kwotę.

> ElectroMobility Poland doładowane kwotą 40 milionów złotych. „Informacje finansowe nie mogą być upublicznione”

Kąkol żali się, że polskie fundusze kapitałowe nie wierzą w projekty dotyczące polskich pojazdów elektrycznych. Dlatego właśnie produkcja SEVI będzie odbywała się w Chinach.

SEVI w pierwszej (czerwony) i drugiej wersji (c) INNOeCAR

Otwarte pozostaje pytanie, czy skoro nie ma pieniędzy w Polsce, to cudownie znajdą się na produkcję w Państwie Środka? Wydaje nam się, że chodzi o zaadaptowanie jednego z dalekowschodnich rozwiązań i jego import do kraju. Elektryczne czterokołowce wytwarza w Chinach sporo firm, choćby Geely (Zhidou) czy Chery. I z każdym rokiem są to coraz ciekawsze i coraz bardziej zaawansowane konstrukcje, jak choćby Chery eQ, który w 2018 roku znalazł się na piątym miejscu najchętniej kupowanych pojazdów elektrycznych:

Chery eQ1

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 3 głosów Średnia: 2.3]