W wywiadzie dla portalu Automotive News Europe, prezes Mazdy przypomniał, że firma chce wprowadzić samochód elektryczny na rynek w 2020 roku. Co ciekawe, dopiero po nim ma przyjść czas na hybrydy plug-in, które trafią do sprzedaży w 2021 lub 2022 roku.

Mazda zacznie od elektryków, później wejdzie w hybrydy

Decyzja Mazdy jest dość zaskakująca, jeśli wziąć pod uwagę obecne trendy rynkowe: producenci raczej zaczynają od hybryd [plug-in], by ewentualnie rozszerzyć gamę o pojazdy całkowicie elektryczne. Najwyraźniej Mazda wyczuła, że rodzi się zupełnie nowy rynek, rynek samochodów czysto elektrycznych, i warto na nim być już teraz.

Warto jednak tutaj dodać, że firma pracuje nad generatorem energii z wirującym tłokiem – niewykluczone, że paliwem byłby w nim wodór zamiast benzyny:

> Mazda patentuje kompaktowy silnik z wirującym tłokiem. Zrobi z niego generator prądu w hybrydach plug-in

Jeśli chodzi o samochody elektryczne, Mazda współpracuje dziś z Toyotą i Denso nad wspólną platformą dla elektryków. Pierwsze auto chce jednak opracować samodzielnie (źródło).

Trudno powiedzieć, do jakiego segmentu będzie ono należało i czy trafi na jakiekolwiek rynki poza Chinami lub Japonią. Producent dość dobrze radzi dziś sobie z europejskimi normami emisji spalin, dlatego nie należy się spodziewać samochodu masowego w dobrej cenie, a już na pewno nie na naszym kontynencie. Najbardziej prawdopodobny trop wiedzie do Changan Automobile, które mogłoby stworzyć elektryczną wersję Mazdy CX-5 lub CX-4:

> Elektryczna Mazda już w 2020 roku. Niestety, tylko w Chinach

Zdjęcie otwierające: Mazda CX-30 (c) Mazda. Bez związku z treścią artykułu.

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 0 głosów Średnia: 0]