Site icon SAMOCHODY ELEKTRYCZNE – www.elektrowoz.pl

Oprogramowanie w wersji 9.0 trafia do pierwszych właścicieli Tesli. Co nowego w Modelu S, 3, X?

Tesla udostępniła wersję 9. (v9) oprogramowania, trafiła ona już nawet do niektórych właścicieli samochodów. To pierwsza duża aktualizacja od dwóch lat – oto, jakich nowinek mogą się spodziewać właściciele Tesli, którzy zdecydują się na instalację software’u.

Co daje nowa wersja v9 oprogramowania dla Tesli?

Poniższy spis został przygotowany na bazie opisu portalu Electrek (źródło) i zawiera wyciąg z najważniejszych zmian.

Brak możliwości mocnego przyspieszenia po wykryciu przeszkody

Samochody z Autopilotem w sprzętowej wersji 2.0 lub nowszej nauczyły się ograniczać przyspieszenie, gdy samochód porusza się z niewielkimi szybkościami i wykryje przed sobą przeszkodę. Funkcja pojawiła się prawdopodobnie po to, by uniknąć sytuacji, w której kierowca myli pedał gazu i hamulca, co kończy się przebiciem ściany pobliskiego budynku oraz tłumaczeniem „Tesla sama tak przyspieszyła”.

Kamerka samochodowa dla modeli od sierpnia 2017

Wszystkie modele Tesli (S, 3, X) wyposażone w Autopilota w sprzętowej wersji 2.5 lub nowszej, a więc wyprodukowane od sierpnia 2017 do teraz, mogą wykorzystać kamerę znajdującą się nad lusterkiem w roli kamerki samochodowej. Nie jest to jednak funkcja uruchamiana automatycznie, właściciel auta musi wykonać kilka dodatkowych operacji, żeby obraz mógł być zapisywany.

> Ceny Hyundaia Ioniq Electric (2019) i Kony Electric: Ioniq podrożeje, Kona „potaniała”

Autopilot współpracujący z nawigacją (tylko Stany Zjednoczone) i odróżniający pojazdy (cały świat)

Samochody z Autopilotem w sprzętowej wersji 2.0 lub nowszej (produkowane od października 2016) zyskały umiejętność zjazdu i wjazdu na drogi szybkiego ruchu, jeśli taką trasę wytycza nawigacja. Oprócz tego nawigacja będzie sugerować kierowcy zmiany pasów, jeśli pozwolą one na szybsze dojechanie do celu – a więc uniknięcie korków.

Oprócz tego na liczniku samochodu motocykliści, ciężarówki i auta osobowe będą reprezentowane przez właściwe symbole. Funkcja ta zniknęła w 2015 roku.

Cel podróży przez aplikację mobilną

Prawdopodobnie wszystkie samochody, niezależnie od wersji sprzętu, otrzymają nowe funkcje w aplikacji mobilnej Tesli. Appka w smartfonie przyjmie adres z dowolnej aplikacji mapowej, by następnie przesłać go do auta – a Tesla wyznaczy do niego drogę traktując jako cel podróży. Oprócz tego pasażerowie samochodu będą mogli sterować odtwarzanymi utworami, o ile tylko kierowca im na to pozwoli.

> Dlaczego ten Nissan Leaf na Otomoto jest taki tani? Odpowiadamy: wcale nie jest bardzo tani, ALE…

Gry Atari

Prawdopodobnie wszystkie samochody niezależnie od wersji sprzętu otrzymają dostęp do klasycznych gier Atari, które dostępne będą w zakładce z wielkanocnymi psikusami (ang. easter egg). W trybie pełnoekranowym będzie można uruchomić grę wyłącznie wtedy, gdy samochód zostanie zaparkowany.

Do uruchomienia gier konieczne będzie wrzucenie kilku ćwierćdolarówek 🙂

Ostrzeżenie o pojeździe w martwej strefie

Samochody z Autopilotem w sprzętowej wersji 2.0 lub nowszej będą na wyświetlaczu zmieniały kolor linii bocznej na czerwono, jeśli kierowca włączy kierunkowskaz, żeby zmienić pas, a samochód wykryje, że po sąsiednim pasie porusza się pojazd.

Zmiany w interfejsie użytkownika

Interfejs użytkownika w Tesla Model 3 upodabnia się do interfejsu w Modelu S i X. Oprócz tego w Modelu 3 pojawiają się aplikacje Kalendarz, Przeglądarka WWW i Energia oraz menu startowe dla nich i kilku dotychczasowych programów. Kierunki w nawigacji zostały przesunięte bliżej użytkownika (aktualnie: na lewą stronę ekranu). Kierunek nawiewu ustawia się za pomocą ekranu dotykowego. Drogi z wolniejszym ruchem są teraz oznaczane żółtymi i czerwonymi obramówkami.

> Aktualne ceny samochodów elektrycznych w Polsce [wrzesień 2018] + dane szacunkowe dla Kony Electric i Tesla Model 3

Tesla Model S i X z kolei zyskały menu startowe do uruchamiania aplikacji (ang. Application launcher). Nawigacja wyróżnia drogi ze spowolnionym ruchem z użyciem żółtych i czerwonych obramówek. Wszystkie ekrany sterujące klimatyzacją znalazły się w jednym miejscu. Odtwarzacz multimediów pozwala na zastosowanie trzech różnych widoków: 1) wariantu mini, z podstawowymi przyciskami sterującymi, 2) wariantu Ostatnie & Ulubione oraz 3) wariantu Przeglądaj, który pozwala na znalezienie czegoś nowego. O wyborze źródła decyduje się wciskając przycisk na dole odtwarzacza, a radio pozwala na bezpośrednie wpisanie częstotliwości (tylko w modelach z MCU2, produkowanych od lutego 2018).

|REKLAMA|



|/REKLAMA|

Ocena artykułu
Ocena Czytelników
[Suma: 16 głosów Średnia: 4.6]
Nie przegap nowych treści, KLIKNIJ i OBSERWUJ Elektrowoz.pl w Google News. Mogą Cię też zainteresować poniższe reklamy:
Exit mobile version