Na grupie Nissan Leaf Polska jeden z użytkowników zamieścił informację, że od połowy marca 2018 roku cena Leafa (2018) pójdzie w górę. To sztuczka sprzedażowa czy prawda? Sprawdzamy.

Ceny Nissana Leafa (2018)

Aktualny cennik Nissana Leafa w Polsce prezentuje się następująco:

  • Nissan Leaf Visia: cena „bez akcyzy” – 134 691 zł, cena bazowa – 139 000 zł
  • Leaf Acenta: cena „bez akcyzy” – 143 412 zł, cena bazowa – 148 000 zł
  • Leaf N-Connecta: cena „bez akcyzy” – 154 071 zł, cena bazowa – 159 000 zł
  • Leaf Tekna: cena „bez akcyzy” – 160 370 zł, cena bazowa – 165 500 zł

„Bez akcyzy” oznacza akcję promocyjną Nissana, którą ogłoszono w związku z wejściem w życie Ustawy o elektromobilności. W jej ramach można było kupić samochód z rabatem 3,1 procent, a przy okazji otrzymać kartę przedpłaconą Greenway o wartości 3,1 tysiąca złotych.

> Nissan Leaf (2018): jazda testowa bez… wychodzenia z domu [WIDEO}

Sztuczka sprzedażowa czy prawda?

Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że informacja o wyższych cenach jest sztuczką sprzedażową: zbliża się koniec kwartału, dealerzy mogą chcieć zarobić więcej, więc różnymi sposobami usiłują skłonić tych, którzy jeszcze się wahają. Dlatego kolportują informację, że cena wkrótce wzrośnie.

Ale są też fakty, które świadczą o tym, że cena naprawdę wzrośnie.  Pierwszy, mniej istotny, to popyt: nowy Nissan Leaf ma się cieszyć sporym zainteresowaniem, a gdy jest popyt, ceny mogą wzrosnąć. Szczególnie, że konkurencja ma niższe zasięgi i wyższe ceny, a pierwszy prawdziwy konkurent nie pojawi się jeszcze przez co najmniej pół roku:

> Hyundai Kona Electric: wrażenia i opinie youtuberów oraz dziennikarzy [Genewa 2018]

Drugą, znacznie ważniejszą przesłanką, jest treść oficjalnego komunikatu o promocji „bez akcyzy”. Cytujemy jej fragment:

Nie czekając na zakończenie procesu legislacyjnego Ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, Nissan (…) obniżył cenę modelu LEAF o wartość akcyzy. (…)

W wyniku wprowadzonych zmian nowy elektryczny Nissan LEAF stał się tańszy o 3,1%. Na tym dobre informacje dla kupujących się jednak nie kończą. Przy zamówieniach złożonych do 31 marca br., każdy klient indywidualny oraz osoby prowadzące działalność gospodarczą otrzymają kartę RFID do sieci ładowarek Greenway, a na niej 3100 złotych brutto.

W komunikacie pojawia się graniczna data 31 marca 2018 roku. Wydaje się ona dotyczyć przedpłaconych kart do stacji ładowania Greenway Infrastructure Poland, ale tak naprawdę jest jedyną datą w całym dokumencie. Ta sama data pojawia się w oficjalnym cenniku (ilustracja na górze, link na końcu artykułu), gdzie ograniczenie czasowe dotyczy już całej promocji: karty przedpłaconej i cen obniżonych o 3,1 procent.

Dodajmy, że zniesienie akcyzy na samochody elektryczne się opóźnia. Zapisano ją w Ustawie o elektromobilności, jednak czekamy jeszcze na werdykt Komisji Europejskiej w tej sprawie.

> Samochody elektryczne bez akcyzy – kiedy decyzja Komisji Europejskiej? [TERMINY]

Dyskusja o wzroście cen: tutaj. Cennik Nissana Leafa 2018 do pobrania tutaj.

|REKLAMA|
|/REKLAMA|

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 6 głosów Średnia: 4.3]