Renault ujawniło, że nowe Renault Twingo powstanie we współpracy z chińskim partnerem, żeby „skrócić czas realizacji i koszty rozwoju samochodu”, donosi Automotive News Europe. Producent znalazł się pod ścianą, gdy Daimler zdecydował się na wydzielenie produkcji Smarta do chińskiego Geely, bo Twingo powstawało dotychczas właśnie w oparciu o Smarta. Mały elektryk powinien trafić do oferty w 2026 roku.

Renault Twingo. Designed in China, made in Europe

Rozwój nowego modelu będzie koordynowany przez Ampere, spółkę-córkę Renault zajmującą się samochodami elektrycznymi. Auto ma powstać dzięki Chińczykom, ale „prace stylistyczne i zaawansowane inżynierskie będą toczyły się we Francji”. Również produkcja elektryka ma mieć miejsce w Europie, prawdopodobnie w fabryce Revoz w Słowenii, choć podzespoły mogą powstawać w innych częściach kontynentu.

Grupa Renault ma już w ofercie jednego elektryka z Chin, jest nim Dacia Spring znana na dalekowschodnim rynku jako Renault City K-ZE lub Dongfeng Fengguang E1. Zachodnie marki albo uciekają z segmentu A ze względu na niskie marże, albo też wypychają część prac nad nimi właśnie do Państwa Środka. Tak zrobił Daimler ze Smartem, tak będzie podczas współpracy Stellantis i Leapmotor. Alternatywa to dyktowanie wysokich cen (patrz: Fiat) lub też czekanie latami na wprowadzenie na rynek przystępnie wycenionego modelu (patrz: Volkswagen ID.1).

Nowe Renault Twingo ma kosztować poniżej 20 000 euro (równowartość 85 200 zł), będzie więc tańsze od Renault 5, które powinno startować od 25 000 euro, ale na razie dostępne jest od 32 900 euro. Spodziewajmy się w nim baterii z przedziału 30-40 kWh, które pozwolą na pokonanie maksymalnie około 350 jednostek WLTP (~300 km po mieście). Sprzedaż modelu rozpocznie się w roku 2026, po Renault 5 i Renault 4:

Ocena artykułu
Ocena Czytelników
[Suma: 1 głosów Średnia: 5]
Nie przegap nowych treści, KLIKNIJ i OBSERWUJ Elektrowoz.pl w Google News. Mogą Cię też zainteresować poniższe reklamy: