Nissan zapowiedział, że do 2022 roku wprowadzi na europejski rynek samochody z linii e-Power. To samochody elektryczne ze spalinowym generatorem prądu i niewielką baterią, których NIE można ładować z gniazdka. Pierwszym przedstawicielem linii był Nissan Note e-Power, wkrótce dołączyła do niego Serena e-Power.

Nissan e-Power – nietypowe, ale ciekawe

Jeśli spodobał wam się zespół napędowy Chevroleta Volta, to Nissan Note e-Power będzie dla was równie intrygujący. Otóż w linii e-Power koła samochodu napędzane są za pomocą silnika elektrycznego. Ten zasilany jest z baterii. Bateria może zostać naładowana z wykorzystaniem spalinowego generatora energii – czyli po prostu silnika spalinowego o niewielkiej pojemności.

> Fisker pokazał teaser [stosunkowo] taniego samochodu elektrycznego. Więcej: 18 marca

Wygląda jak w BMW i3 REx? Jest jedna kluczowa różnica: i3 REx może uzupełnić energię z gniazdka, a Nissan e-Power – nie. Jedynym generatorem energii w tym układzie jest silnik spalinowy. Przypomina hybrydową Toyotę? Też niezupełnie: silniki elektryczne w hybrydach Toyoty zwykle mają niższą moc niż silniki spalinowe, a tutaj jest odwrotnie.

Linia e-Power cieszy się w Japonii dużym zainteresowaniem: w miesięcznych rankingach sprzedaży Note e-Power znajdował większą liczbę nabywców niż hybrydowe Toyoty w tym samym segmencie! Osoby, które miały okazję pojeździć autem, chwalą model za osiągi godne auta elektrycznego oraz nienarzucającą się pracę silnika spalinowego.

Nissan Note e-Power – dane techniczne

Note e-Power to jeden z dwóch przedstawicieli linii w Japonii. Auto należy do segmentu B, ma 4,1 metra długości i 2,6 metra rozstawu osi. Zbiornik paliwa mieści 41 litrów benzyny. Silnik elektryczny ma moc 80 kW (109 KM) i 254 Nm momentu obrotowego. Silnik spalinowy z kolei ma 58 kW (79 KM) mocy i 103 Nm momentu obrotowego.

Przy pojemności 1.2 litra ma zużywać 2,9 litra benzyny na 100 kilometrów – ale są to dane według procedury JC08. Realne zużycie paliwa należy oszacować na poziomie 4,5-5,5 litra na 100 kilometrów.

W roku 2018 pokazano nową wersję Note e-Power z napędem na obie osie.

Nissan Note e-Power

Nissan Note e-Power

Nissan Note e-Power – wnętrze

Nissan Serena e-Power w wersji Nismo

Zdjęcia: Nissan Note e-Power (c) DPCars / YouTube

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 2 głosów Średnia: 5]