Brytyjski portal Autoexpress dowiedział się, że popularny w Europie crossover, Nissan Qashqai, zostanie udostępniony jako wariant e-Power (hybryda szeregowa) oraz model ładowany z gniazdka (plug-in). Samochód nie pojawi się w wersji czysto elektrycznej.

Nowy Nissan Qashqai – co wiemy

Wariant plug-in Qashqaia ma wykorzystywać technologię pochodzącą od Mitsubishi, które znane jest ze swojego zespołu napędowego wykorzystanego w Outlanderze PHEV (źródło). Wiceprezydent Nissan Europe ds. planowania produktów, Ponz Pandikuthira, twierdzi jednak, że firma nie planuje żadnej dużej strategii dotyczącej hybryd plug-in ze względu na słabe parametry biznesowe [czyli wysokie sumaryczne koszty? skomplikowaną konstrukcję? – red. www.elektrowoz.pl].

Ładowane z gniazdka hybrydy mają być wykorzystywane w Nissanie przez dwa do czterech lat, do chwili, gdy ceny baterii zjadą do poziomu, na którym bardziej opłacalne stanie się wytwarzanie aut czysto elektrycznych.

Druga opcja, napęd e-Power, to hybryda szeregowa, w której silnik spalinowy ładuje baterię, a ta zasila silnik elektryczny napędzający koła. Tak jak i w BMW i3 REx nie ma tutaj bezpośredniego połączenia między silnikiem spalinowym a kołami, więc nabywca samochodu z technologią e-Power korzysta z wysokiego momentu obrotowego silnika elektrycznego oraz uzupełniania energii przez… tankowanie benzyny.

> Baterie solid state Toyoty na Igrzyskach Olimpijskich Tokio 2020. Ale o czym plecie ten Dziennik.pl?

Jednak, jak mówi Pandikuthira, obecność e-Power jeszcze nie została przesądzona w Europie. Otóż w Japonii samochody zwykle nie jeżdżą szybciej niż 80-105 km/h, tymczasem na naszym kontynencie regularnie przemieszczamy się z szybkościami 130-140 km/h.

Przy takich wartościach zużycie energii jest wysokie, bateria rozładowuje się szybko, więc silnik spalinowy musiałby pracować na wysokich obrotach, żeby poradzić sobie z uzupełnianiem energii. A to oznaczałoby wysokie spalanie.

> Jaka jest degradacja baterii w samochodach elektrycznych? Geotab: Średnio 2,3 procent na rok

Zdjęcie otwierające: Nissan Qashqai (2018), fotografia ilustracyjna (c) Nissan

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 1 głosów Średnia: 5]