Tesla z dniem 17 września 2018 roku kończy program referencyjny, który pozwalał na zdobycie darmowego ładowania na Superchargerach na czas posiadania samochodu elektrycznego („lifetime”), bez jakichkolwiek dodatkowych ograniczeń. Program obejmował właścicieli Modelu S, Modelu 3 Performance i Modelu X.

Koniec pewnej ery w Tesli

Tylko do końca 16 września można było zamawiać samochody Tesla, które uprawnione były do darmowego ładowania „na zawsze” na Superchargerach Tesli – a i to pod warunkiem, że nabywca wpisał kod rabatowy (referencyjny). Z bonusu mogli skorzystać świeżo upieczeni właściciele Tesla Model 3 Performance, Tesla Model S i Tesla Model X.

> Ile stacji ładowania Tesla Supercharger jest w Polsce? A ile w Europie? [ODPOWIADAMY]

Od dziś, 17 września, kod rabatowy daje możliwość darmowego ładowania do wysokości 100 dolarów. Powyżej tej kwoty wszyscy nabywcy samochodów muszą zapłacić za ładowanie. Do lipca 2018 sieć Superchargerów Tesli dostarczyła odbiorcom 400 GWh energii o wartości między 50 a 100 milionami dolarów, co oznacza równowartość 180-370 milionów złotych.

Dodajmy, że bonus nie dotyczył nigdy Tesla Model 3 i Model 3 Dual Motor (AWD) – nabywcy tych aut od początku musieli płacić za ładowanie na Superchargerach.

Cennik ładowania Tesla Supercharger i koszt ładowania do pełna Tesla Model 3 [liczymy]

W Stanach Zjednoczonych ładowanie na Superchargerach kosztuje 0,1-0,12 dolara / 1 min przy mocy do 60 kW oraz dwa razy tyle przy mocy powyżej 60 kW. Tesla rozlicza użytkownika za kilowatogodziny, które faktycznie trafiły do baterii, nie uwzględnia więc strat na ładowaniu.

> Tesla Klub Polska: Centrum serwisowe Tesli w Polsce oficjalnie w 2018 roku

W Polsce ładowanie na Superchargerach Tesli kosztuje (źródło):

  • 1 złotówkę / 1 min. przy szybkości powyżej 60 kW
  • 50 groszy / 1 min. przy szybkości do 60 kW włącznie.

Koszt ładowania do pełna Tesla Model 3 z poniższego filmu wyniósłby zatem około 73 złote. Daje to 14,6 złotego za 100 kilometrów jazdy, czyli równowartość 2,8 litra benzyny / 100 km. Cały proces trwał niecałą godzinę i 50 minut:

|REKLAMA|
|/REKLAMA|

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 10 głosów Średnia: 4.3]