Zhidou – firma-córka chińskiego Geely – chce postawić w naszym regionie fabrykę małych i tanich samochodów elektrycznych. Pierwotnie brano pod uwagę między innymi Polskę, teraz jednak wiadomo, że fabryka stanie na Słowacji lub w Rumunii.

Nie będzie polskiego Zhidou D2

Zhidou D2 to mały samochód elektryczny, który cieszy się popularnością w niektórych krajach Europy Środkowej i Zachodniej. Dzięki stosunkowo niskiej cenie wynoszącej równowartość około 78 tysięcy złotych (18,5 tysiąca euro), auto jest stosowane jako tani elektryk do flot samochodowych. Jeszcze tańsze jest Zhidou D1, którego cena rozpoczyna się od równowartości 65,4 tysiąca złotych (15,5 tysiąca euro).

O możliwości uruchomienia fabryki Zhidou w Polsce pisał w listopadzie 2017 roku Puls Biznesu. Chińscy właściciele brali ponoć pod uwagę nasz kraj, Słowenię, Słowację, Węgry i Rumunię. Teraz jednak krąg zawężono tylko do Słowacji i Rumunii.

> WARSZAWA. Samochód na buspasie przy Pomniku Lotnika i… pouczenie policji

Słowacja obiecała 35 procent dofinansowania do budowy, Rumunia – 50 procent, Słowacja ma lepiej wykształconą kadrę, Rumunia gwarantuje niższe koszty zatrudnienia. Ostateczna decyzja na temat lokalizacji fabryki ma zostać podjęta w 2018 roku, a produkcja aut powinna ruszyć w 2020 roku.

|REKLAMA|
|/REKLAMA|

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 0 głosów Średnia: 0]