Współczesne samochody elektryczne rozczarowują zasięgiem. Zwykle wynosi on od kilkudziesięciu do dwustu kilometrów na jednym ładowaniu. Tymczasem członkowie włoskiego  Klub Właścicieli Tesli postanowili iść na rekord. Udało im się osiągnąć zasięg wynoszący 1 078 kilometrów!

Rekord jazdy na jednym ładowaniu? 1 078 km w Tesla Model S 100D

Elon Musk zadeklarował, że Tesla Model S powinna przekroczyć barierę 1 000 kilometrów zasięgu na jednym ładowaniu. Warunek miał być jeden: właściwie dobrane opony.

Tę informację sprawdzili w praktyce Włosi, członkowie klubu Właścicieli Tesli we Włoszech (angielskie Tesla Owners Italia). Trzeciego sierpnia 2017 roku zakończyli trwający 27 godzin przejazd, który miał pokazać maksymalny zasięg auta.

> Lucid Motors na bezdrożach [ZDJĘCIA] – 900 KM i… kobieta

Udało im się osiągnąć 1 078 kilometrów przy średniej szybkości jazdy wynoszącej około 40 kilometrów na godzinę.

Najniższe zużycie prądu podczas jazdy?

W trakcie bicia rekordu Włochom udało się zejść do poziomu 91 Wh na każdy kilometr trasy. W ciągu dnia było upalnie, ale noc była właściwie idealna do jazdy (termometry pokazują 22 stopnie).

W niektórych momentach widać lekko zaparowane szyby samochodu, co sugeruje, że właściciele Tesli nie przesadzają z korzystaniem klimatyzacji. Ostatnie kilkadziesiąt minut jazdy można obejrzeć na wideo na Facebooku:

1 078 kilometrów zasięgu w Tesla Model S odbiło się echem na całym świecie. Włochom pogratulował sam Elon Musk:

.

Elektryczny a spalinowy – koszty jazdy

Jeśli przyjąć, że obecna cena 1 kWh w Polsce to około 34 grosze (0,34 zł), to Włochom udało się zejść do poziomu 3,1 zł / 100 kilometrów!

Auto z silnikiem spalinowym musiałoby palić 0,686 litra (!) benzyny na 100 kilometrów, żeby osiągnąć identyczne koszty przejazdu. Dla porównania słynny prototypowy VW XL1 z jednocylindrowym silnikiem Diesla o pojemności 299 centymetrów sześciennych miał palić około 0,99 oleju napędowego na 100 kilometrów.

|REKLAMA|
|/REKLAMA|

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 0 głosów Średnia: 0]