Ministerstwo Klimatu oficjalnie poinformowało, że nabór wniosków o dopłaty do samochodów elektrycznych z Funduszu Niskoemisyjnego Transportu planowane jest na pierwszy kwartał 2020 roku. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że chodzi o to, by wystartowały one nie później niż w drugą rocznicę wejścia w życie Ustawy o elektromobilności.

FNT. Nabór wniosków o dopłaty do aut elektrycznych

Kolejne potwierdzenie informacji, które zaprezentowaliśmy kilka dni temu jako pierwsi w Polsce. Zgodnie z oficjalnym komunikatem, nabór wniosków o dopłaty z FNT planowany jest na pierwszy kwartał 2020 roku (źródło). Ministerstwo Klimatu „…ze względu na zainteresowanie obywateli, ich interes ekonomiczny oraz kwestie środowiskowe, traktuje wdrożenie nowych przepisów w sposób priorytetowy

Wszystko wskazuje też na to, że w życie wejdzie wariant optymalny, który opisywaliśmy już kilka dni temu. To znaczy: dopłaty pozostaną na poziomie z rozporządzenia – 30 procent ceny nabycia, do 37,5 tysiąca złotych – i zostaną dodatkowo zwolnione z opodatkowania. Nieoficjalnie mówi się, że Ministerstwo Klimatu będzie dążyło, żeby nabór mógł zostać uruchomiony najpóźniej w drugą rocznicę wejścia w życie Ustawy o elektromobilności (luty 2018).

> Dopłaty do samochodów elektrycznych – jakie auta zmieszczą się w limicie? [SPIS]

Jednocześnie w komunikacie Ministerstwa Klimatu pojawia się pewien istotny komunikat: Minister klimatu, Michał Kurtyka, zlecił inwentaryzację programów rozwojowych i pomocowych prowadzonych w ramach NFOŚiGW. Jednocześnie poprosił on o weryfikację dotychczasowych założeń i kwot wsparcia dla rozwoju elektromobilności w Polsce.

Podobna sugestia pojawiła się już podczas konferencji o elektromobilności zorganizowanej przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Otóż Komisja Europejska zaleca przegląd programów pomocowych i ograniczenie się do tych, które faktycznie powodują ograniczenie emisji dwutlenku węgla. To oznacza, że program dopłat do samochodów elektrycznych może na przykład zostać rozszerzony o podprogramy wsparcia dla firm zajmujących się logistyką czy transportem osobowym.

Ale to też już nasze spekulacje.

Cały komunikat znajduje się TUTAJ.

> Zamówienia VW ID.3 1st po Nowym Roku. A tak brzmią ostrzegawcze dźwięki auta [wideo]

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 3 głosów Średnia: 5]