W programie rozrywkowym Axios on HBO, Elon Musk wyznał, że Tesli brakowało dosłownie tygodni do bankructwa. Sytuacja zrobiła się bardzo niebezpieczna, gdy produkcja Modelu 3 rosła zbyt wolno, a Tesla „krwawiła gotówką jak szalona”. Miało to miejsce prawdopodobnie w marcu-kwietniu 2018 roku.

Bankructwo Tesli było tuż, tuż

Gdy produkcja Tesla Model 3 się opóźniała, pojawiały się liczne głosy, że firma lada chwila upadnie. Okazuje się, że przeciwnicy Tesli mieli sporo racji. Elon Musk wyznał, że producent był na progu bankructwa i brakowało do niego zaledwie kilku tygodni. Prezes Tesli spędzał wtedy cały swój czas w fabryce, nawet tam spał – co sugeruje, że może chodzić o okres marca i kwietnia 2018 roku (źródło).

> Ogniwa Tesli (Panasonica) są najlepsze na rynku. O 25 procent tańsze w produkcji niż LG Chem

Co ciekawe, choć ważyły się wtedy losy firmy, zakończenie pierwszego kwartału otrąbiono jako wielki sukces. To właśnie wtedy Tesla w segmencie D przeskoczyła BMW serii 3, Audi A4 i Lexusa IS. Całą konkurencję premium liczoną razem udało się pokonać już w drugim kwartale 2018 roku.

Sprzedaż Tesla Model 3 na tle konkurencji w pierwszym kwartale 2018 (c) Tesla

Sprzedaż Tesla Model 3 na tle konkurencji w drugim kwartale 2018 (c) Tesla

Na koniec trzeciego kwartału (lipiec-sierpień-wrzesień) produkcja Modelu 3 osiągnęła poziom 5 tysięcy egzemplarzy auta tygodniowo. Następnie tempo produkcji nieco spadło, ale do końca listopada 2018 roku znowu zostało podkręcone – miało dojść do poziomu 7 tysięcy samochodów tygodniowo, czyli 1 tysiąca aut na dobę.

Oto fragment wywiadu z Elonem Muskiem:

 

To może Cię zainteresować
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 16 głosów Średnia: 4.4]