Portal www.elektrowoz.pl regularnie publikuje zestawienia cen hybryd i hybryd plug-in w Polsce. Jednym z popularniejszych aut tej drugiej kategorii jest Mitsubishi Outlander PHEV. Okazuje się jednak, że samochód nie będzie już dostępny w Polsce. Wszystko przez… nowe przepisy.

Cena Mitsubishi Outlandera PHEV (2019)? W złotówkach już nie będzie

Od kilku miesięcy przeliczaliśmy ceny Outlandera PHEV z euro, ponieważ samochód znikł z polskiej witryny Mitsubishi. Spodziewaliśmy się, że brak auta w ofercie jest chwilowy i wynika ze zmiany modelu: Outlander PHEV (2019) ma silnik spalinowy o pojemności 2.4 litra pracujący w cyklu Atkinsona zamiast dotychczasowego 2.0 litra (Otto) – oraz baterię o pojemności 13,8 kWh (+15 procent). Sugerował to także IBRM Samar.

> Nowy Mitsubishi Outlander PHEV (2019) w Polsce jesienią 2018 roku

Niestety, przeliczyliśmy się. Okazuje się, że Ustawa o elektromobilności wraz z nowelizacją ustawy o biokomponentach i biopaliwach wycięła popularną hybrydę plug-in z polskiego rynku:

Niestety. Polska ustawa o elektromobilności skutecznie wyeliminowała z rynku ten jeden z najbardziej ekologicznych i niskoemisyjnych pojazdów [Mitsubishi]. Nałożono na niego akcyzę, co podniosło cenę do nieakceptowanego przez rynek poziomu – napisała nam dziś Kinga Lisowska, manager ds. public relations generalnego dystrybutora Mitsubishi w Polsce, MMC Car Poland.

O co chodzi? Otóż Ustawa o elektromobilności zwolniła z akcyzy wszystkie hybrydy plug-in bez wyjątku, jednak jej nowelizacja zawarta w ustawie o biokomponentach i biopaliwach, wprowadziła ograniczenie pojemności silnika do 2.0 litra. W efekcie nowy Outlander PHEV dostał podwójnego kopniaka: nie dość, że utrzymano na niego akcyzę, to jeszcze wzrosła ona do 18,6 procent – bo taka jest jej wartość dla aut z silnikami o pojemności powyżej 2 litrów.

Łatwo policzyć, że zmiana ta podniosłaby bazową cenę auta z dotychczasowych niecałych 200 tysięcy do niemal 230 tysięcy złotych. Prawdopodobnie dlatego dystrybutor zdecydował o wyrzuceniu auta z oferty.

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 2 głosów Średnia: 5]