Nasz Czytelnik, który posiada rezerwację Volkswagena ID.3 1st, właśnie otrzymał maila od polskiego dystrybutora. Konfigurator samochodu ma być dostępny za kilka tygodni, w marcu 2020 roku. Ale finalna cena skonfigurowanego już auta zostanie podana „w późniejszym terminie” i dopiero wtedy będzie można potwierdzić zamówienie.

„Ile kosztuje ten smartfon? – Nie wiem, cenę pozna pan przy kasie…”

Krok 1. Wybierasz ostateczny wariant auta

Sytuacja jest dość nietypowa. Z maila wynika, że konfigurator samochodu zostanie pokazany najpierw i że pojawi się w nim pełna lista wyposażenia, tapicerek, wersji i kolorów nadwozia Volkswagenów ID.3 1st przyporządkowana do wariantów, które znamy pod nazwami 1st, 1st Plus i 1st Max. Gdy wyklikamy sobie nasze wymarzone auto, zostaniemy poproszeni o wskazanie salonu, w którym zechcemy oficjalnie złożyć zamówienie (krok 3.) i go odebrać (krok 4.).

> Mam rezerwację VW ID.3 1st, byłem w Volkswagenie. Zdecydowałem: kupuję VW ID.3 1st Max, najdroższy wariant [Czytelnik]

Warto zrobić to z rozwagą, ponieważ konfiguracja auta jest wiążąca.

Krok 2. Akceptujesz wyposażenie bez wiedzy, ile dokładnie zapłacisz. Znasz tylko kwoty „do”

Tylko jak tu być rozsądnym, gdy na tym etapie nie będą znane ani ceny, ani dane techniczne skonfigurowanego Volkswagena ID.3 1st?

Obydwie te informacje zostały wprost zawarte w mailu, który otrzymał nasz Czytelnik. Właścicielowi rezerwacji pozostaje więc wiara w specyfikację, którą podano podczas premiery (bateria, zasięg, moc) oraz w progi cenowe, które zakomunikowano w zeszłym roku, czyli do 170, 200 lub 220 tysięcy złotych dla Volkswagena ID.3 1st, 1st Plus lub 1st Max.

> Volkswagen ID.3: cena „poniżej 170 000 zł” dla ID.3 1st, „<200 000 zł” dla 1st Plus, „<220 000 zł” dla 1st Max

Krok 3. Składasz zamówienie u dealera. Możliwe, że (po)znasz już ceny

Jedynym plusem całej sytuacji jest fakt, że brak zamówienia na skonfigurowane auto najwyraźniej będzie oznaczał wycofanie się z rezerwacji i możliwość odzyskania zapłaconej wcześniej kwoty startowej. Ale sprzedawcy doskonale wiedzą, że im dłużej człowiek przyzwyczaja się do myśli, że coś już ma, już kupił, tym trudniej przychodzi mu zrezygnowanie z tego – nawet jeśli finalnie cena okazuje się wyższa niż zakładana.

Krok 4. Odbierasz samochód

Dostawy Volkswagena ID.3 1st mają ruszyć latem 2020 roku. Warianty nie-1st powinny być dostępne w drugiej połowie roku.

Aktualizacja 2020/02/19, godz. 17.10: uzupełniliśmy tytuł i wyróżniliśmy kroki, jakie trzeba wykonać, żeby móc odebrać Volkswagena ID.3 1st.

Zdjęcie otwierające: linia montażowa Volkswagena ID.3 (c) Volkswagen

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 1 głosów Średnia: 5]