W grudniu 2017 roku do sprzedaży weszła Kia Optima plug-in w nadwoziu kombi – czyli Kia Optima SW. To hybryda ładowana z gniazdka, a więc auto wyposażone w silnik spalinowy i elektryczny. Cena Kia Optima kombi plug-in zaczyna się od 171,2 tysiąca złotych, auto nie należy więc do najtańszych modeli plug-in na rynku.

Kia Optima kombi – ładne cacko!

Samochód zapowiadano od sierpnia, ale jego dostępność ogłoszono rzutem na taśmę w grudniu 2017 roku. Nowa Kia Optima kombi to zgrabne i pakowne auto. W wersji hybrydowej wyposażone jest w silnik benzynowy o pojemności 2.0 litra oraz silnik elektryczny o mocy 67 koni mechanicznych – sumaryczna moc układu to 205 koni mechanicznych (KM), sumaryczny moment obrotowy to 375 niutonometrów (Nm).

W przeciwieństwie do Toyoty, Hyundai i Kia wyposażają swoje samochody hybrydowe w automatyczne, 6-stopniowe skrzynie biegów. To sprawia, że – przynajmniej teoretycznie – hybrydy plug-in Kia i Hyundai powinny w normalnym użytkowaniu palić nieco mniej paliwa (i zużywać nieco mniej energii) niż konkurencyjne auta Toyoty.

> TEST: Hyundai Ioniq Plug-in

Zasięg? Około 40 kilometrów. Bateria? Około 6-8 kWh

Zasięg? Producent podaje do 62 kilometrów, co sugeruje, że 30-40 kilometrów na jednym ładowaniu będzie dobrym wynikiem. Bateria? 31,3 amperogodziny (Ah), bez informacji o napięciu, więc nieprzeliczalne na kilowatogodziny – z zasięgu można jednak wnioskować, że bateria ma pojemność 6-8 kilowatogodzin (kWh).

Podobne wartości sugeruje czas ładowania z mocą 3,3 kilowata (kW), który wynosi około 3,1 godziny. Niestety, producent nie zająknął się nawet o możliwości szybszego ładowania, a klapka mieści tylko jeden port: Typ 2. Widać go zresztą na filmie reklamowym producenta:

Kia Optima kombi plug-in w cenie od 171,2 tysiąca złotych

Niestety, samochód nie należy do najtańszych. W najbardziej podstawowej wersji kosztuje ponad 171 tysięcy złotych, podczas gdy ceny zwykłej, spalinowej Optimy kombi rozpoczynają się od 93,9 tysiąca złotych! Nawet osiągi auta nie usprawiedliwiają aż tak wysokiej ceny zakupu. Mocniejsza Optima Kombi GT jest o około 18 tysięcy tańsza:

|REKLAMA|
|/REKLAMA|

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 10 głosów Średnia: 4.1]